Magazyny energii mogą być przyszłością mikroinstalacji

Magazyny energii mogą być przyszłością mikroinstalacji
Cza
14.12.2023, o godz. 18:55
czas czytania: około 2 minut
0

Wiosną 2021 roku zmienił się system rozliczania energii pobieranej i wprowadzanej do sieci przez prosumentów posiadających mikroinstalacje fotowoltaiczne. To była ogromna zmiana i wprowadzenie jej niewątpliwie było konieczne – ponieważ przyrost prosumentów był zaskakujący nawet dla tych, którzy tych prosumentów wspierali.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Z jednej strony można się cieszyć, a z drugiej strony dawny system traktował sieć elektroenergetyczną jako wirtualny sezonowy magazyn energii. Niestety, sieć energetyczna nie jest magazynem energii – musi się bilansować w każdej milisekudzie. Więc niewątpliwie wprowadzenie takich zmian było konieczne.

Nowy system

Dalszy przyrost prosumentów w takim tempie powodowałby, że instalacje nie pracowałyby prawidłowo – same by się odłączały. Dlatego mikroinstalacje będą się opłacać, jeśli będzie możliwość wykorzystania energii w ciągu dnia w całości albo opcja zmagazynowania jej. Czy to w postaci energii elektrycznej, czy energii cieplnej.

– Inną sprawą było to, w jaki sposób ta zmiana była wprowadzona, na jakich zasadach, w jakim trybie. Od dwóch lat mamy nowy system, którego największym mankamentem jest to, że trudno teraz przewidzieć w perspektywie kilku lat czy to się będzie opłacać ekonomicznie, czy też nie – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Jan Ruszkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Fotowoltaika do autokonsumpcji

I zaraz dodaje: – A inwestując w fotowoltaikę myślimy o perspektywie kilkuletniej. Wystarczy spojrzeć na rynki, gdzie wysycenie fotowoltaiką jest dużo większe – tam w godzinach szczytu, kiedy słońce świeci, kiedy energii słonecznej sieci jest bardzo dużo – cena energii spada do zera, czasami jest wręcz ceną ujemną. Wtedy energii jest nadmiar, nikt jej nie chce i nikt nie będzie jej kupował ani płacił za nią godziwych stawek. Natomiast zawsze bardzo się będzie opłacało stosować instalację fotowoltaiczną do zaspakajania własnych potrzeb energetycznych – a więc tzw. autokonsumpcji. Dlatego będą potrzebne magazyny energii, które tę energię będą przechowały i oddadzą przykładowo wieczorem – kiedy słońce już nie świeci, a nasze zapotrzebowanie na energię gwałtownie rośnie. To jest przyszłość mikroinstalacji w Polsce – wyjaśnia Ruszkowski.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025