1 / 5

Coraz więcej dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych w Polsce odnotowuje wzrost zamówień w segmencie fotowoltaiki. Czy energia pozyskiwana dzięki panelom słonecznym to przyszłość energetyki w Polsce?

Optymistyczne prognozy

Grodno S.A., jeden z czołowych dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych działających na polskim rynku, odnotowało skokowy wzrost zamówień w segmencie fotowoltaiki.W I kwartale 2015 roku portfel zleceń w tym sektorze stanowi już aż 54% realizacji z całego 2014 roku. Zgodnie z planem na koniec roku obrotowego 2015/2016 fotowoltaika będzie stanowiła 5% obrotów w portfelu Grodna. Zarząd optymistycznie ocenia rynek i podtrzymuje prognozy finansowe na lata 2014/2015 oraz 2015/2016.

– Nasz portfel zamówień fotowoltaicznych w pierwszych trzech miesiącach 2015 roku wyniósł 2,6% sprzedaży ogółem w tym okresie, co stanowi skokowy wzrost udziału. Dla porównania, w całym 2014 roku sprzedaż projektów fotowoltaicznych stanowiła 1,2% całkowitej sprzedaży Grodna – mówi Andrzej Jurczak, prezes Zarządu Grodno SA. Rynek rozwija się więc bardzo dynamicznie, a to dopiero początek fotowoltaicznej hossy – podkreśla Andrzej Jurczak.

Fotowoltaika – energia przyszłości

Grodno S.A. to tylko jeden z przykładów firm, które planują bądź już inwestują w energię pozyskiwaną dzięki fotowoltaice. Choć, jak informuje spółka Solar Investment Group Energia, produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych odgrywa w naszym kraju jeszcze marginalne znaczenie, ten stan rzeczy wkrótce ulegnie zmianie. Według ekspertów istnieje duże prawdopodobieństwo, że polski rynek już niedługo czeka dynamiczny rozwój, w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie inwestorzy z branży PV (skrót od angielskiego “photovoltaics”) ograniczają wsparcie dla przedsiębiorców.

Polskim firmom angażującym się w promowanie odnawialnych źródeł energii sprzyjają nie tylko zagraniczni inwestorzy. Ważna jest tu także rola państwa, w którego interesie leży jak największa dywersyfikacja energetyczna. Dalszemu rozwojowi segmentu fotowoltaiki będzie sprzyjać nie tylko obecny program PROSUMENT, lecz także ustawa o odnawialnych źródłach energii, która wejdzie w życie od stycznia 2016 roku. Cały czas posługując przykładem wspomnianej wyżej spółki Grodno S.A. – do końca roku obrotowego 2015/2016 fotowoltaika ma stanowić już nie 2,6, a 5% sprzedaży spółki.

W Polsce odnawialne źródła energii zaspokajają aktualnie około 4,2% zapotrzebowania na energię. Według Urzędu Regulacji Energetyki, moc zainstalowana ogniw fotowoltaicznych w Polsce w grudniu 2014 roku wynosiła około 21 MW. Dla porównania – w 2014 roku w Niemczech udział energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym wyniósł ponad 27%, stając się tym samym najważniejszym źródłem energii kraju, ważniejszym nawet niż węgiel brunatny. Moc zainstalowana samej fotowoltaiki, według ostatnich szacunków, to aż 37 GW.

Nieco więcej o podziale źródeł polskiej energetyki w przyszłości być może dowiemy się po opublikowaniu przez Ministerstwo Gospodarki dokumentu “Polityka energetyczna do 2050 r.”. Publikacja, jak twierdzi wiceminister Pietrewicz, nastąpi w grudniu tego roku, niedługo po szczycie energetycznym w Paryżu.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Też skusiłem sie na prsumenta. Zakładałem akurat w columbus energy. Chyba rok czasu się zastanawiałem czy iść w ekologie czy dac sobie spokoj. Czuje sie jakbym postawil STS 😀

Skomentuj