Reklama

envicon 2023 ad1a

Fotowoltaika - przyszłość energii odnawialnej w Polsce?

Fotowoltaika - przyszłość energii odnawialnej w Polsce?
jwo
08.04.2015, o godz. 12:02
czas czytania: około 3 minut
1

Coraz więcej dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych w Polsce odnotowuje wzrost zamówień w segmencie fotowoltaiki. Czy energia pozyskiwana dzięki panelom słonecznym to przyszłość energetyki w Polsce?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Optymistyczne prognozy

Grodno S.A., jeden z czołowych dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych działających na polskim rynku, odnotowało skokowy wzrost zamówień w segmencie fotowoltaiki.W I kwartale 2015 roku portfel zleceń w tym sektorze stanowi już aż 54% realizacji z całego 2014 roku. Zgodnie z planem na koniec roku obrotowego 2015/2016 fotowoltaika będzie stanowiła 5% obrotów w portfelu Grodna. Zarząd optymistycznie ocenia rynek i podtrzymuje prognozy finansowe na lata 2014/2015 oraz 2015/2016.

– Nasz portfel zamówień fotowoltaicznych w pierwszych trzech miesiącach 2015 roku wyniósł 2,6% sprzedaży ogółem w tym okresie, co stanowi skokowy wzrost udziału. Dla porównania, w całym 2014 roku sprzedaż projektów fotowoltaicznych stanowiła 1,2% całkowitej sprzedaży Grodna – mówi Andrzej Jurczak, prezes Zarządu Grodno SA. Rynek rozwija się więc bardzo dynamicznie, a to dopiero początek fotowoltaicznej hossy – podkreśla Andrzej Jurczak.

Fotowoltaika – energia przyszłości

Grodno S.A. to tylko jeden z przykładów firm, które planują bądź już inwestują w energię pozyskiwaną dzięki fotowoltaice. Choć, jak informuje spółka Solar Investment Group Energia, produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych odgrywa w naszym kraju jeszcze marginalne znaczenie, ten stan rzeczy wkrótce ulegnie zmianie. Według ekspertów istnieje duże prawdopodobieństwo, że polski rynek już niedługo czeka dynamiczny rozwój, w przeciwieństwie do innych krajów, gdzie inwestorzy z branży PV (skrót od angielskiego “photovoltaics”) ograniczają wsparcie dla przedsiębiorców.

Polskim firmom angażującym się w promowanie odnawialnych źródeł energii sprzyjają nie tylko zagraniczni inwestorzy. Ważna jest tu także rola państwa, w którego interesie leży jak największa dywersyfikacja energetyczna. Dalszemu rozwojowi segmentu fotowoltaiki będzie sprzyjać nie tylko obecny program PROSUMENT, lecz także ustawa o odnawialnych źródłach energii, która wejdzie w życie od stycznia 2016 roku. Cały czas posługując przykładem wspomnianej wyżej spółki Grodno S.A. – do końca roku obrotowego 2015/2016 fotowoltaika ma stanowić już nie 2,6, a 5% sprzedaży spółki.

W Polsce odnawialne źródła energii zaspokajają aktualnie około 4,2% zapotrzebowania na energię. Według Urzędu Regulacji Energetyki, moc zainstalowana ogniw fotowoltaicznych w Polsce w grudniu 2014 roku wynosiła około 21 MW. Dla porównania – w 2014 roku w Niemczech udział energii ze źródeł odnawialnych w miksie energetycznym wyniósł ponad 27%, stając się tym samym najważniejszym źródłem energii kraju, ważniejszym nawet niż węgiel brunatny. Moc zainstalowana samej fotowoltaiki, według ostatnich szacunków, to aż 37 GW.

Nieco więcej o podziale źródeł polskiej energetyki w przyszłości być może dowiemy się po opublikowaniu przez Ministerstwo Gospodarki dokumentu “Polityka energetyczna do 2050 r.”. Publikacja, jak twierdzi wiceminister Pietrewicz, nastąpi w grudniu tego roku, niedługo po szczycie energetycznym w Paryżu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


monostereo

Komentarz #57 dodany 2015-09-30 11:45:04

Też skusiłem sie na prsumenta. Zakładałem akurat w columbus energy. Chyba rok czasu się zastanawiałem czy iść w ekologie czy dac sobie spokoj. Czuje sie jakbym postawil STS :-D

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2023