W ciągu najbliższych pięciu lat władze Francji zamierzają zainstalować panele fotowoltaiczne na 1000 km dróg, wykorzystując do tego wyjątkową technologię.

Projekt jest wynikiem współpracy francuskiego Narodowego Instytutu Energii Słonecznej oraz firmy Colas, autora innowacyjnej technologii Wattway. Inwestycja została już zatwierdzona przez Francuską Agencję Zarządzania Środowiskiem i Energią i zostanie zrealizowana na przestrzeni pięciu następnych lat.

Co ciekawe, wykorzystanie dróg do umiejscowienia paneli fotowoltaicznych samo w sobie nie jest nowym pomysłem, bo od lat korzystają z niego różne firmy na całym świecie. Technologię Wattway, która zostanie zastosowana we Francji wyróżnia za to fakt, że jej instalacja nie wymaga zrywania nawierzchni, ani budowania dróg od podstaw. System został zaprojektowany tak, aby panele po prostu przyklejały się do drogi. Producenci deklarują także, że konstrukcja zapewnia odpowiednią przyczepność dla pojazdów. Warstwa paneli Wattway ma na dodatek zaledwie 7 mm grubości i, w przeciwieństwie do konkurencyjnych technologii wykorzystujących grube szkło, jest elastyczna i wytrzymała.

Według przedstawicieli firmy Colas jej system jest w stanie podołać standardowemu ruchowi ulicznemu, wliczając w to ciężarówki. Dwadzieścia metrów kwadratowych drogi z panelami Wattway może wygenerować ilość energii potrzebną do zasilenia jednego domu jednorodzinnego, a jeden kilometr takiej drogi zapewni prąd do oświetlenia 5-tysięcznego miasta.

Czytaj więcej

Skomentuj