Reklama

envicon 2023 ad1a

Francuski akcent w przestrzeni Katowic

Francuski akcent w przestrzeni Katowic
jw
19.07.2019, o godz. 11:10
czas czytania: około 2 minut
1

W ramach współpracy partnerskiej z francuskim miastem Saint–Etienne, na Rynek w Katowicach wrócił „Pokój z klimatem”. To sezonowy ogródek kieszonkowy z widokiem na „Rawę”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

W przestrzeni Katowic “Pokój z klimatem” zadebiutował rok temu, jako element przygotowań miasta do szczytu klimatycznego COP24. Powstał we wnęce między dawnym Muzeum Śląskim a ścianą sąsiedniego budynku, w miejscu, gdzie Rawa wpływa pod płytę rynku. Tym razem powraca w nowej, polsko-francuskiej odsłonie.

– To część projektu polsko-francuskiego, który realizujemy wspólnie z miastem partnerskim Katowic Saint-Etienne. Chcieliśmy tu przemycić francuskie akcenty, jak specjalny gatunek winorośli, który swoją nazwę Marechal Foch wziął od francuskiego marszałka i absolwenta szkoły w Saint-Etienne – mówi Magdalena Biela, zastępca dyrektora Zakładu Zieleni Miejskiej. Co więcej, w ramach ogródka pojawią się polsko-francuskie nazwy roślin a z głośnika popłynie przywitanie nagrane przez partnerów projektu z Francji.

Zieleń ma oddziaływać na wszystkie zmysły. Tradycyjnie w „Pokoju z klimatem” można podpatrzeć nowe trendy w ogrodnictwie: zioła takie, jak szałwia czy bazylia sąsiadują tu z warzywami – burakami ćwikłowymi i jarmużem. Oczy cieszą kwiaty: aksamitka, smagliczka czy kleome ciernista. Jest też buk, nawiązujący do rezerwatu bukowego w Murckach i dowód na to, że w takiej formie możemy go hodować nawet na balkonie. Balustradę spowija wilec.

Gatunki dobrano do trudnego klimatu miasta, są odporne na wysokie temperatury i wytrzymają silny deszcz. Aranżację uzupełniają meble z lawy wulkanicznej: dwa fotele i bujak. Nowością są drewniane schody, oparte o ścianę budynku, na których można przysiąść.

Większość roślin użytych w aranżacji „Pokoju z klimatem” została wyhodowana przez dział ogrodnictwa zakładu zieleni miejskiej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


AlojzP

Komentarz #18626 dodany 2019-07-23 10:43:52

A czy są dostępne klipsy na nos by nie dochodził "zapach" z tego ścieku, zwanym Rawą?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023