Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Śródmieście Katowic zyska skwer pełen zieleni

Śródmieście Katowic zyska skwer pełen zieleni
jw
23.04.2024, o godz. 9:36
czas czytania: około 4 minut
0

W centrum Katowic, pomiędzy ulicami Gawliny, Kubiny, Kominka i Lisieckiego powstanie nowy skwer. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej otworzył właśnie oferty w przetargu na wykonanie nowej zielonej przestrzeni. Projekt "Zielona oaza w Śródmieściu", zostanie zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na tym nie koniec zielonych inwestycji – KZGM wybrał wykonawcę, który odnowi skwer przy ul. Katowickiej 44.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Zieleń w centrach miast to bardzo ważny element krajobrazu. Jeśli tylko nadarza się taka okazja to staramy się wprowadzać roślinność w najbardziej zurbanizowane przestrzenie miasta. Przykładem takich działań są takie projekty jak zazielenienie al. Korfantego, rewitalizacja ul. Dworcowej czy zielona metamorfoza ul. Warszawskiej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Również mieszkańcy, np. poprzez Budżet Obywatelski czy Zielony Budżet miasta Katowice wskazują nam lokalizacje, gdzie w ich opinii przydałoby się więcej zieleni. “Zielona oaza” jest jednym z takich projektów, który w głosowaniu w ramach jednej z poprzednich edycji BO otrzymał ponad pół tysiąca głosów mieszkańców Śródmieścia – dodaje prezydent.

Do realizacji zadania, na które KZGM ma zabezpieczone prawie 181 tys. zł zgłosiło się 7 wykonawców. Oferty opiewają na kwoty od nieco ponad 170,5 tys. zł do przekraczających 450 tys. zł. Oferty złożone w przetargu przejdą teraz proces weryfikacji formalno-merytorycznej, w wyniku której zostanie wybrany wykonawca zadania. Po podpisaniu z nim umowy będzie on miał 60 dni na realizację inwestycji, co oznacza, że nowa przestrzeń zostanie udostępniona mieszkańcom jeszcze w te wakacje.

Nowe rośliny oraz miejsca dla owadów i ptaków

Najpierw wybrany w przetargu wykonawca będzie miał za zadanie wykonać prace rozbiórkowe – usunąć istniejącą nawierzchnię asfaltową boiska oraz zlikwidować ścieżki szutrowe. Następnie wykonane zostaną chodnik i plac oraz nowe ścieżki z nawierzchni naturalnej mineralnej, która musi być także przepuszczalna. Na miejscu zamontowane zostaną hotele dla owadów i budki lęgowe dla ptaków. Nie zabraknie też zieleni, zakres prac obejmuje zasadzenie prawie 900 sztuk roślin – krzewów i bylin, a całość dopełni zasiany trawnik o powierzchni 664 m.kw. Na skwerze zamontowane zostaną również lampy solarne, co pozytywnie wpłynie na poczucie bezpieczeństwa użytkowników tej przestrzeni po zmroku.

Budżet Obywatelski pomaga zazieleniać miasto

W ubiegłym tygodniu zakończył się nabór wniosków do XI edycji Budżetu Obywatelskiego i V edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice. Łącznie mieszkańcy zgłosili 565 wniosków: 313 do Budżetu Obywatelskiego oraz rekordowe 252 do Zielonego Budżetu. Obecnie trwa analiza zgłoszonych zadań. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: bo.katowice.eu.

– Budżet Obywatelski i Zielony Budżet to dla nas ważny głos mieszkańców. Takie zadania wykonujemy z wielką przyjemnością, ponieważ płyną one z konkretnych potrzeb lokalnych społeczności i przyczyniają się do bardziej atrakcyjnego wizualnie otoczenia naszych budynków. To oczywiście pozytywnie wpływa na jakość życia mieszkańców, którzy za progiem własnego domu mają piękną przestrzeń – podkreśla Marcin Gawlik, dyrektor KZGM Katowice.

Skwer do remontu

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach również dba o to, aby przestrzeń wokół budynków znajdujących się w jego zasobie była estetyczna. Dlatego sukcesywnie realizuje kolejne przetargi, które mają upiększać ich otoczenie. W niedługim czasie miejscem robót będzie skwer przy ul. Katowickiej 44. KZGM wybrał wykonawcę, który zajmie się jego modernizacją. Obecnie skwer jest niewielką przestrzenią z kilkoma drzewami i dwoma zniszczonymi ławkami. W ramach zadań wykonawca najpierw przeprowadzi prace rozbiórkowe istniejących chodników, wysepek przystankowych, obrzeży i krawężników. Zdemontowane muszą zostać też dwie istniejące ławki.

Po remoncie skwer o powierzchni 772 m.kw. będzie miejscem, gdzie mieszkańcy będą mogli przyjść i odpocząć wśród zieleni. Na miejscu pojawią się meble miejskie, w tym cztery ławki, dwa stojaki na rowery, kosze na śmieci oraz nowe słupki uliczne. Przeprowadzone zostaną także prace związane z pielęgnacją zieleni, np. przycinanie drzew liściastych. Zasadzone zostaną nowe drzewa liściaste, krzewy, byliny i rośliny cebulowe oraz założony trawnik dywanowy. Na skwerze pojawią się także zielone ekrany złożone z pojedynczych paneli o wymiarach 180 cm x 120 cm, które będą obrośnięte bluszczem. Ponadto dotychczasowy chodnik zostanie całkowicie rozebrany, a w jego miejscu zostanie wykonane nowe koryto, a na nim ułożony chodnik.

Spośród 4 ofert, które zostały złożone w postępowaniu przetargowym, komisja wybrała tę złożoną przez firmę MET Michał Piekarz. Jej wartość to nieco ponad 213 tys. zł. Wykonawca będzie miał dwa miesiące od podpisania umowy na zrealizowanie prac.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024