Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Francuskie regiony zamawiają pociągi na ogniwa wodorowe

Francuskie regiony zamawiają pociągi na ogniwa wodorowe
PAP/dom
08.04.2021, o godz. 13:48
czas czytania: około 2 minut
0

Francuski koncern Alstom ogłosił, że otrzymał zamówienie na 12 pociągów napędzanych ogniwami wodorowymi od narodowego przewoźnika SNCF Voyageurs. Kwota kontraktu wynosi 190 mln euro, a składy mają od 2025 r. wozić pasażerów w czterech regionach Francji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Będą to pierwsze pociągi na wodór używane we francuskiej sieci kolejowej. Według zapowiedzi Alstoma, pierwsze testy maszyn odbędą się w 2023 r., a w 2025 r. będą wykorzystywane komercyjnie. Z kolei francuski rząd przeznaczy 7 mld euro na rozwój sektora wodorowego do 2030 r.

Bazujące na składach Coradia Polyvalent czteroczłonowe pociągi mają mieć 72 m długości i zabierać do 218 pasażerów. Na niezelektryfikowanych liniach kolejowych będą w stanie przejechać do 600 km.

Zamówione składy są przeznaczone dla regionów Owernia-Rodan-Alpy, Burgundia-Franche-Comte, Grand Est i Oksytania. Inne regiony już wyraziły zainteresowanie udziałem w projekcie.

Pociągi będą produkowane we Francji, a w ich budowę zostanie zaangażowanych sześć z 15 zakładów firmy w tym kraju. Przy dofinansowanym przez francuski rząd projekcie pracę znajdzie 2 tys. osób.

– Alstom jest pierwszą firmą kolejową na świecie, która opanowała technologię napędzania pociągów ogniwami wodorowymi i zaoferowała tego typu składy na rynku – podkreślił prezes Alstom France Jean-Baptiste Eymeoud.

Firma już wcześniej otrzymała w Niemczech zamówienie na 41 regionalnych składów na wodór, które mają zacząć kursować w 2022 r. Wygrała także warty 160 mln euro kontrakt na dostawę sześciu takich pociągów dla regionu Mediolanu.

Pociągi zasilane ogniwami wodorowymi emitują tylko parę wodną. Zainstalowane na dachu pojazdu ogniwo wytwarza energię elektryczną potrzebną do poruszania się składu mieszając wodór i obecny w powietrzu tlen. Akumulatory umożliwiają magazynowanie energii odzyskiwanej podczas hamowania, która jest ponownie wykorzystywana podczas przyspieszania.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024