Mężczyzna przepłynie łącznie prawie 9 tys. kilometrów przez Ocean Spokojny ze startem w Japonii i metą w USA, dokładnie w San Francisco. Po drodze znajdują się miejsca znane z żerowania żarłaczy białych, niebezpieczne prądy morskie, czy fale dochodzące nawet do 15 metrów. Z tym wszystkim zmierzy się 51-letni Ben Lecomte w ramach proekologicznej akcji pod nazwą “The Swim” wspartej m.in przez magazyn Seeker i telewizję Discovery.
Francuz wierzy, że przedsięwzięcie pomoże mu zwiększyć świadomość na temat zdrowia oceanów, szczególnie w odniesieniu do zanieczyszczenia wód plastikiem. Przez całą podróż Lecomte`owi towarzyszyć będzie łódź, na której podróżnik będzie odpoczywał i jadł. Trafiać będą tam również próbki wody do późniejszych testów.
Ekipa badaczy skupi się ocenie stanu pogłębiającego się kryzysu ekologicznego w środowisku morskim, szukając wszystkich jego znamion – od incydentu nuklearnego w Fukushimie po obecność mikroplastików w Wielkiej Pacyficznej Wyspie Śmieci.
– Dla mnie zrobienie czegoś tak szalonego jest najlepszą okazją, aby zwrócić uwagę na ocean i jego stan jego zanieczyszczenia – mówi Lecomte. – Każdy z nas musi podjąć pewne działania, aby złagodzić problem. Jednorazowe tworzywo sztuczne jest czymś, z czego wszyscy możemy zrezygnować.
Wyprawę zaplanowano we współpracy z 27 organizacjami naukowymi. Wśród nich znaleźli się badacze z NASA czy Woods Hold Oceanographic Institution. Mężczyzna wyposażony będzie w podstawowy zestaw do nurkowania, czyli maskę, płetwy i tzw. suchy kombinezon – to konieczne ze względu na niskie temperatury i możliwość wychłodzenia organizmu.
Mężczyzna będzie rozpoczynał wyprawę każdego dnia w tym samym miejscu, w którym poprzedniego dnia skończył pływać. Przed rekinami będzie go chronić specjalne pole magnetyczne generowane przez łódź. Podczas półrocznej wyprawy ekipa zamierza zdobyć około 1 tys. próbek wody do badań pod kątem zanieczyszczenia środowiska morskiego, w tym poziomu nasycenia akwenu mikroplastikami.
Więcej na temat zanieczyszczeń mórz i oceanów tworzywami sztucznymi będzie można przeczytać w lipcowo-sierpniowym wydaniu miesięcznika „Energia i Recykling”.
Źródło: Bussines Insider
Komentarze (0)