– Rozwój polskiej energetyki jądrowej w dużym stopniu zależy od pomyślnej współpracy świata biznesu, nauki oraz administracji rządowej. Korzystamy z doświadczeń francuskich w tej dziedzinie – powiedziała wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska podczas rozmów z słuchaczami francuskiego Instytutu Badań nad Nauką i Technologią (IHEST).

Spotkanie odbyło się 19 lutego br. w Warszawie. Pełnomocnik Rządu ds. energetyki jądrowej zwróciła uwagę na potrzebę kształcenia kadr dla instytucji i przedsiębiorstw związanych z energetyką jądrową. Przypomniała, że w ubiegłym roku Polska podpisała w tej sprawie umowę z francuskim Komisariatem Energii Jądrowej (CEA). – Cieszę się, że możemy korzystać z doświadczenia i wiedzy francuskich specjalistów. Dzięki naszej współpracy już 20 polskich uczonych zakończyło 6-tygodniowe szkolenie we Francji – poinformowała minister Trojanowska. – Po zakończeniu całego cyklu szkoleniowego będą oni mogli kształcić młode kadry dla potrzeb energetyki jądrowej w Polsce – dodała.

Wiceszefowa resortu gospodarki przypomniała, że prace nad Programem Polskiej Energetyki Jądrowej zakończą się w grudniu 2010 r. – Określimy w nim m.in. udział paliwa jądrowego w krajowym energy-mix do 2030 r. Przedstawimy także koszty związane z wdrożeniem infrastruktury prawnej i organizacyjnej potrzebnej do budowy pierwszej w Polsce elektrowni atomowej – zapowiedziała wiceminister.

źródło: www.mg.gov.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj