Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Frombork: nowe życie Rynku Miejskiego

Frombork: nowe życie Rynku Miejskiego
jw
03.06.2015, o godz. 5:19
czas czytania: około 2 minut
0

Plac Rynku Miejskiego i Kanał Kopernika we Fromborku do końca lipca zmienią swoje oblicze. Rewitalizacja tych przestrzeni ruszyła w kwietniu tego roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W ramach prac płyta Rynku zostanie wyłożona kostką granitową, a jej granice wyznaczą chodniki z płyt granitowych. W nawierzchni placu zaprojektowano koliste pasy z ciemniejszej kostki, symbolizujące Układ Słoneczny. Na tak wkomponowanych orbitach pojawią się łukowe siedziska przywodzące na myśl planety, a na jednym z nich – jak nietrudno zgadnąć –trzecim, licząc od centrum – „usiądzie” odlany z brązu Mikołaj Kopernik patrzący w kierunku Wzgórza Katedralnego.

Oprócz tego, w centralnej części Rynku pojawi się odrestaurowana zabytkowa pompa, a w jej sąsiedztwie stanie nowa fontanna z podświetlanymi strumieniami wody tryskającymi bezpośrednio z posadzki placu. Przestrzeń zyska nowe elementy małej architektury: lampy, ławki i kosze na odpady. Wzdłuż ścian budynków pojawią się szpalery nowych drzew, podświetlanych po zmroku lampami wbudowanymi w posadzkę Rynku. Teren Rynku zostanie objęty monitoringiem wizyjnym zapewniającym pełną widoczność nawet w całkowitej ciemności. Mieszkańcy będą mieli również okazję skorzystać z sieci bezprzewodowego Internetu.

Do tej pory na placu Rynku wycięto drzewa, obecnie rozbierana jest stara nawierzchnia, a niebawem rozpocznie się na niej układanie docelowej nawierzchni oraz zostaną wykonane nowe nasadzenia drzew. Z uwagi na duże zainteresowanie opinii publicznej efektem końcowym zagospodarowania płyty Rynku, Urząd Miasta udostępnił wizualizację zrewitalizowanego przestrzeni opracowaną przez firmę EURO-PROJEKT Grzegorz Latecki z Elbląga.

Z kolei przy Kanale Kopernika wymieniono już nawierzchnię ciągów pieszych wraz ze schodami po jednej stronie od wieży wodnej. W dalszym etapie będą prowadzone prace związane z remontem ścian i dna Kanału, ciągów pieszych po drugiej stronie Kanału a przyległy teren zieleni zostanie uporządkowany.

Wykonawcą robót jest Zakład Usług Budowlanych „MYTYCH” z Elbląga. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu pn. „Rewitalizacja obszaru Starego Miasta we Fromborku” dofinansowanego przez UE.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024