Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Fundacja ProKarton przygotowała oznaczenia ułatwiające segregację kartonów po płynnej żywności

Fundacja ProKarton przygotowała oznaczenia ułatwiające segregację kartonów po płynnej żywności
dom
08.04.2022, o godz. 11:04
czas czytania: około 2 minut
0

Aby ułatwić konsumentom poprawną segregację odpadów, Fundacja ProKarton przygotowała projekt oznaczeń na opakowania kartonowe do płynnej żywności. Poprawna selektywna zbiórka pozwala na odzyskanie z odpadów cennych surowców wtórnych, a ich ponowne wykorzystywanie jest jedną z podstaw gospodarki o obiegu zamkniętym. Uniwersalne piktogramy przygotowane przez Fundację są dostępne do pobrania ze strony internetowej – ich wykorzystanie jest dla producentów całkowicie darmowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Selektywna zbiórka wymaga od nas nieco wysiłku. Powinniśmy jednak pamiętać, że nasz wysiłek nie jest bezcelowy – odpady opakowaniowe są cennym źródłem surowców. W przypadku kartonów do płynnej żywności głównym odzyskiwanym komponentem jest celuloza, która stanowi ok. 75 proc. całości materiałów, z których są wykonane. Jej recykling jest jednak najbardziej wydajny, gdy puste opakowanie zostanie wyrzucone do odpowiedniego pojemnika.

Edukacja wciąż potrzebna

Zeszłoroczne badanie społeczne Fundacji pokazało, że choć 77 proc. ankietowanych segreguje odpady opakowaniowe, 49 proc. wciąż ma wątpliwości, do którego kosza powinien trafić karton po mleku czy soku.

Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie oznaczeń, które pokazują, jak należy postąpić z opakowaniem po wykorzystaniu jego zawartości. Dzięki takiemu oznaczeniu, już w trakcie korzystania z opakowania dowiadujemy się, że karton po płynnej żywności, jako opakowanie wielomateriałowe, należy wyrzucić do żółtego pojemnika.

Niektóre marki i sieci wprowadziły podobne działania, co spotkało się z pozytywnym odbiorem konsumentów oraz potwierdziło społeczne zapotrzebowanie na tego typu oznaczenia.

Piktogramy w trzech wersjach

Fundacja przygotowała uniwersalny, bezpłatny projekt piktogramu w trzech wersjach kolorystycznych, który każdy producent może wykorzystać jako gotowy element szaty graficznej opakowania. Piktogram będzie odpowiedni na każde opakowanie kartonowe do płynnej żywności, niezależnie od zawartości (mleko, sok, przetwory mleczne, warzywne lub smoothie) i wielkości.

Jednym z priorytetów branży producentów kartonów jest podnoszenie poziomów selektywnej zbiórki i recyklingu. Kilkanaście lat temu powstała dobrowolna inicjatywa przemysłu, która dała początek selektywnej zbiórce kartonów po płynnej żywności w Polsce.

Do bezpłatnego pobrania

Obecnie budowana jest nowa, duża inwestycja w Ostrołęce, która umożliwi recykling wszystkich komponentów, z których składają się kartoniki. Jednak aby mogła ona wydajnie funkcjonować, konieczne jest wyselekcjonowanie ze strumienia odpadów kartonów do płynnej żywności, a do tego potrzebna jest prawidłowa segregacja do żółtego pojemnika.

– Zachęcamy do skorzystania z naszego projektu oznaczeń każde przedsiębiorstwo, które pakuje swoje produkty w kartony do płynnej żywności. Udostępniamy gotowy projekt bezpłatnie, razem z przykładowymi realizacjami i instrukcją wykorzystania, ponieważ naszym priorytetem jest stałe podnoszenie świadomości społecznej oraz poziomów recyklingu. Prosta, klarowna forma piktogramu pozwoli na dotarcie do wszystkich użytkowników opakowania, a jednocześnie nie zajmie wiele miejsca potrzebnego na inne komunikaty. Dzięki piktogramom mamy szansę w prosty sposób zwiększyć wiedzę konsumentów dotyczącą selektywnej zbiórki, co przełoży się na lepszą segregację odpadów i wyższe poziomy recyklingu – mówi Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

Projekty można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej Fundacji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024