Fundacja Sendzimira we współpracy z Fundacją Aeris Futuro w ramach programu “Czas na las” posadziła ponad 120 drzew w celu zneutralizowania wpływu tegorocznej edycji Akademii Letniej na klimat. W akcję włączyło się Centrum Promocji Ekorozwoju.

– Od czternastu lat organizujemy Akademię Letnią "Wyzwania zrównoważonego rozwoju w Polsce." Mimo iż staramy się korzystać z biodegradowalnych surowców, ograniczać do minimum ilość zużywanego papieru, korzystać z transportu zbiorowego, nie unikniemy tego, że odciskamy nasz ekologiczny ślad w przyrodzie – mówi Karolina Maliszewska, wiceprezes Fundacji Sendzimira – Dlatego co roku obliczamy emisję CO2 spowodowaną działaniami związanymi z Akademią Letnią i kompensujemy ją, finansując sadzenie odpowiedniej ilości drzew.  Dzięki temu Akademia to wydarzenie neutralne klimatycznie.

Offset Akademii Letniej odbył się we współpracy z Fundacją Aeris  Futuro, prowadzącą program "Czas na las". W ramach tego programu posadzono w Polsce już ponad milion drzew i ich sadzonek. 27 października w Parku Krajobrazowym Promno w Wielkopolsce posadzono ponad 120 drzew.

– Były to klony polne, które uformowały aleję wzdłuż drogi. Utworzą nowy korytarz ekologiczny. Przyczyni się to dużo lepiej dla przyrody niż zagęszczanie drzew w środku lasu. – mówi Jacek Zatoński z Centrum Promocji Ekorozwoju, absolwent Akademii Letniej z 2010 r. Jak dodaje, była to wyjątkowo ciężka praca z powodu twardego gruntu, w którym trzeba było wykopać doły na nowe drzewka – Wysiłek przyniósł jednak wymierne efekty w postaci samych drzewek i satysfakcji z ich posadzenia.

Nasadzenia w Parku Krajobrazowym Promno to pierwsza akcja koordynowana przez nowego lokalnego partnera –  Centrum Promocji Ekorozwoju z Poznania. Także pierwszy raz odbyła się wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj