Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Fundusz Dróg Samorządowych. Nie-nowy pomysł rządu

Fundusz Dróg Samorządowych. Nie-nowy pomysł rządu
szp
10.09.2018, o godz. 9:22
czas czytania: około 2 minut
0

Być może jeszcze we wrześniu rząd przyjmie projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Kwota ma sięgać 5 mld zł dysponowanych dla samorządów w konkursach. Pomysł nie jest nowy. W roku 2017 projekt ustawy o FDS został przesłany do sejmu, a potem, po protestach, wycofany.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Zgodnie z zapowiedziami samorządy będą mogły korzystać ze środków z funduszu od 2019 r. Mają one wspierać inwestycje realizowane na drogach lokalnych.

Skąd pieniądze na fundusz?

Środki mają pochodzić z budżetu państwa oraz „innych źródeł”. W FDS znajdą się więc pieniądze pozyskane z emisji np. obligacji i bonów, ale też i dobrowolnych wpłat przekazywanych przez spółki, w których udziały albo akcje posiada Skarb Państwa.

Środki przekazywane przez Ministra Obrony Narodowej w pierwszej kolejności będą na inwestycje w drogi istotne dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych.

Premier Mateusz Morawiecki, zapowiadając w kwietniu, że jesienią zostanie ogłoszony program dla dróg zarządzanych przez samorządy, mówiło o kwocie 5 mld zł oraz dokładaniu w każdym kolejny roku 2-3 mld zł.

Dokładne zasady naboru do konkursów nie są jeszcze znane. Wiadomo, że będą za nie odpowiedzialni wojewodowie.

Nic nowego

Fundusz nie jest bynajmniej nowym pomysłem rządu. W 2017 r. do Sejmu trafił projekt ustawy mający zapewnić jego finansowanie z wpływów z nowej opłaty paliwowej, które rocznie wyniosłyby właśnie około 4-5 mld zł.

Jednak dodatkowa opłata 20 gr/l paliwa spotkała się z falą krytyki. Poza tym – jak się okazało – tylko połowa wpływów miałaby zostać przeznaczona na drogi lokalne (pozostała – na drogi krajowe). Projekt został więc wycofany z sejmu w lipcu 2017.

Źródła: rp.pl, rynekinfrastruktury.pl

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024