Fusy z kawy zamiast soli drogowej? ZZM w Krakowie prowadzi testy

Fusy z kawy zamiast soli drogowej? ZZM w Krakowie prowadzi testy
PAP/jw
04.01.2022, o godz. 8:18
czas czytania: około 2 minut
0

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poszukuje kawiarni, które będą przekazywać fusy z kawy z przeznaczeniem do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w parkach. Pomysł na takie ich wykorzystanie przyszedł ze Lwowa i był już z powodzeniem testowany zeszłej zimy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak poinformował w poniedziałek ZZM, analiza kawowego pilotażu wykonana przez Wydział Leśny Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie nie wykazała jego szkodliwego oddziaływania na glebę, dlatego postanowiono kontynuować eksperyment w tym sezonie zimowym.

Partnerzy poszukiwani

Urzędnicy, zanim spadnie śnieg, poszukują kawiarni i restauracji w Krakowie, które zadeklarują gotowość zebrania w krótkim czasie (2-3 dni) ok. 60-litrowego worka fusów z kawy. Możliwe jest także wspólne zbieranie tego odpadu przez kilka obiektów gastronomicznych. ZZM deklaruje, że będzie odbierać fusy z ustalonego miejsca. O terminie rozpoczęcia akcji jej uczestnicy zostaną powiadomieni drogą mailową lub telefonicznie.

Inspiracja ze Lwowa

Pomysł wykorzystania kawowych fusów do zimowego utrzymania ścieżek i alejek w parkach przyszedł do Krakowa ze Lwowa i był z powodzeniem testowany zeszłej zimy. W ramach eksperymentu posypywano m.in. alejki na Plantach.

Dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf mówił wtedy, że fusy z kawy nie mogą zimą całkowicie zastąpić piasku sypanego w krakowskich parkach, bo dziennie zużywanych jest od 75 do 80 ton. Sięgniecie po fusy z kawy ma wymiar ekologiczny – to naturalny nawóz oraz sposób na zmniejszenie ilości odpadów. Zeszłej zimy do akcji zgłosiło się ponad 50 kawiarni, w tym także duże sieciówki i bary ze stacji benzynowych, które chciały przekazywać fusy.

Zakaz używania soli

W Krakowie w parkach i zieleńcach utrzymywanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej obowiązuje zakaz używania soli. Jest to sprawdzane przez miejskich ogrodników, a każde ewentualne użycie soli skutkuje naliczeniem kar umownych na firmy utrzymujące parki.

Z kolei pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania do odśnieżania stosują sól wyłącznie na jezdniach i starają się nie solić w pobliżu zieleńców i terenów zielonych. Na obszarze Starego Miasta wykorzystywany jest wyłącznie chlorek wapnia i piasek.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024