W Sopocie otwarta została Nowa Galeria Miejska, która w formie słupów informacyjnych pojawiła się w przestrzeni miasta.

W skład nowej Galerii Miejskiej weszły trzy nowe słupy: przy Placu Konstytucji (we współpracy z gdańską ASP), na Placu Przyjaciół Sopotu, będący w dyspozycji Muzeum Miasta Sopotu, słup przed Teatrem Atelier dla Off De Bicz, a także istniejące słupy Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie

Słup przy placu Konstytucji to efekt współpracy pomiędzy Urzędem Miasta a Autorską Pracownią Grafiki na gdańskiej ASP Jacka Staniszewskiego, sopockiego artysty i animatora sztuki. Ideą nowopowstałej galerii jest ekspozycja plakatów o tematyce społecznej. Ma to być miejsce, gdzie studenci, będą mogli się wypowiadać na nurtujące ich tematy, zachęcając mieszkańców, przechodniów do zastanowienia się nad poruszaną problematyką.

Jak mówi pomysłodawca projektu – Jacek Staniszewski, galeria plakatu społecznego, która znajduję się w samym centrum miasta i sama wychodzi niejako do widza, ma olbrzymią siłę "rażenia". Także inni wykładowcy chcą namówić władze lokalne w Gdańsku i Gdyni do podobnej współpracy. Z pewnością inicjatywa ta umożliwi młodym artystom wypowiadanie się na forum publicznym. Pierwsza wystawa poruszała będzie problemy związane z tematyką antywojenną – cykl plakatów pt: "Wojna jest zła" pojawi się na słupie w formie wydruku wielkoformatowego. Dzięki temu za jakiś czas, będzie można raz jeszcze prześledzić efekt twórczości studentów we wnętrzach Państwowej Galerii Sztuki.

"Również przy okazji otwarcia nowej galerii miasto pragnie ze swojej strony zachęcić mieszkańców do innego spojrzenia na temat reklamy w przestrzeni publicznej. Umiejscowienie galerii na słupie informacyjnym ma za zadanie pokazać, że reklama może być interesująca i estetyczna, niezależnie od tego, czy znajduje się ona na słupie ogłoszeniowym, czy na prywatnym domu, to oddziałuje ona na otaczający krajobraz. Dlatego tak ważne jest uświadomienie mieszkańcom, że wszyscy tworzymy przestrzeń publiczną poprzez najmniejszą choćby ingerencję w tkankę zewnętrzną miasta" – czytamy na stronie internetowej sopockiego magistratu.

źródło: sopot.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj