Reklama

envicon 2023 ad1a

Gaszenie hałdy odpadów w Rawiczu może potrwać jeszcze kilkanaście godzin

Gaszenie hałdy odpadów w Rawiczu może potrwać jeszcze kilkanaście godzin
MŁ/PAP
19.07.2022, o godz. 12:26
czas czytania: około 2 minut
0

Akcja gaszenia hałdy odpadów w Rawiczu (woj. wielkopolskie) może potrwać jeszcze kilkanaście godzin - ocenił w rozmowie z PAP oficer prasowy rawickiej straży pożarnej bryg. Krzysztof Skrzypczak. Ogień w zakładzie zajmującym się recyklingiem pojawił się w nocy z poniedziałku na wtorek.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

We wtorek po północy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze hałdy odpadów z tworzyw sztucznych, który pojawił się w jednym z zakładów zajmujących się recyklingiem na obrzeżach Rawicza. Ogień objął stertę śmieci o powierzchni około 2,5 tys. m kw. i wysokości około 4 metrów. We wtorkowy poranek w akcji gaśniczej brało udział około 40 strażackich zastępów.

Oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Rawiczu bryg. Krzysztof Skrzypczak powiedział PAP, że obecnie strażacy polewają hałdę wodą, aby schłodzić odpady i likwidować zarzewia ognia. “Przy pomocy ciężkiego sprzętu rozbieramy tę hałdę, zraszamy wodą. Ładujemy odpady na specjalne przyczepy kontenerowe i przewozimy w inne, bezpieczne miejsce, gdzie są one dodatkowo zraszane wodą” – opisał.

Pożar tli się wewnątrz hałdy

“Sądzę, że akcja gaśnicza potrwa jeszcze kilkanaście godzin” – ocenił. Dodał, że obecnie pożar tli się wewnątrz hałdy odpadów. Jak zaznaczył, dym unoszący się z miejsca zdarzenia nie kieruje się w stronę Rawicza, tylko na tereny pól uprawnych.

W trakcie nocnej akcji gaśniczej, w związku z pracami wykonywanymi na sieci wodociągowej, w hydrantach nie było dostępnej wody, jednak strażacy zabezpieczyli jej dostawy na miejsce pożaru. “Zbudowana została magistrala wodna. Ma swój początek przy zbiorniku wodnym w Sierakowie, tj. około 2,5 km od miejsca akcji. Stamtąd woda jest wężami dostarczana na miejsce pożaru. Były problemy z wodą, ale woda w hydrantach już jest dostępna. Chodzi o to, żebyśmy mieli pewne źródło, dlatego cały czas ta woda będzie płynąc, a to nam zdecydowanie ułatwi i przyspieszy działania” – zaznaczył.

Skrzypczak podliczył, że w kulminacyjnym punkcie akcji z ogniem walczyło 46 jednostek straży, czyli około 150 ratowników. Oprócz strażaków z Rawicza w gaszeniu pożaru biorą udział jednostki z powiatów krotoszyńskiego, leszczyńskiego, gostyńskiego, śremskiego i z Poznania.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023