Cyfryzacja urzędów wojewódzkich na kilku poziomach
Dodał, że cyfryzacja urzędów wojewódzkich postępuje na kilku poziomach. “Po pierwsze, na usprawnieniu prac, które dotyczą m.in. elektronicznego zarządzania dokumentacją. Po drugie, procesów związanych z wdrażaniem elektronicznego doręczenia. Po trzecie, spraw, które dotyczą usług, jakie można by było cyfryzować w urzędach po to, żeby szybciej zarządzać procesami i odejść od papieru” – powiedział wicepremier. Jak zaznaczył, celem rządu jest całkowite odejście od papieru w administracji do 2035 roku. “To realny cel i konkretna oszczędność” – dodał.
Priorytet na cyberbezpieczeństwo
Minister poinformował, że urząd wojewódzki w Gdańsku otrzymał ponad 6 milionów zł w ramach programów wspierających cyberbezpieczeństwo. Środki te mają zostać przeznaczone na zwiększenie ochrony infrastruktury krytycznej oraz przeciwdziałanie cyberatakom, których liczba – jak wskazał – jest w Polsce najwyższa w całej Unii Europejskiej.
Wicepremier przypomniał, że w poniedziałek odwiedził również Politechnikę Gdańską oraz Instytut Łączności, gdzie rozmawiał o roli sztucznej inteligencji w administracji publicznej i potencjale współpracy nauki z administracją rządową i samorządową. “Rozmawiamy o przyszłości, która już się zaczęła – o sztucznej inteligencji, cyfrowym państwie i interoperacyjności systemów” – zaznaczył.
“Pieniędzy na cyfryzację w Polsce nie zabraknie”
Minister zapowiedział dalsze inwestycje w cyfryzację administracji i zachęcał samorządy do większej aktywności w pozyskiwaniu środków z programów rządowych. “Pieniędzy na cyfryzację w Polsce nie zabraknie, trzeba tylko chcieć po nie sięgnąć. Jest wiele programów adresowanych do szkół, jak np. szkoła międzypokoleniowa, jak środki dotyczące ogólnopolskiej sieci komputerowej, jak działania dotyczące cyberlekcji. To wszystko też może służyć lokalnym samorządom” – podkreślił.
Komentarze (0)