Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Gdańsk dopłaci do wymiany piecyków gazowych

Gdańsk dopłaci do wymiany piecyków gazowych
KP
13.01.2025, o godz. 14:34
czas czytania: około 2 minut
0

W Gdańsku ruszył program dotacji na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła. Cel: poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz efektywności energetycznej budynków. To odpowiedź na alarmujące dane dotyczące zatruć tlenkiem węgla, które w sezonie grzewczym każdego roku zbierają tragiczne żniwo.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

W Gdańsku dostępna jest dotacja na ciepłą wodę użytkową. Dzięki temu mieszkańcy ogrzewający się z miejskiej sieci ciepłowniczej będą mogli wykorzystać również to ciepło do podgrzania wody, zamiast korzystać z używanych dotychczas piecyków gazowych. Zarządcy budynków, które nie są jeszcze podłączone do sieci, powinni skontaktować się z Gdańskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej, aby sprawdzić, czy istnieje możliwość przyłączenia.

Pieniądze dla mieszkańców

Rada Miasta Gdańska przyjęła uchwałę o dofinansowaniu wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych oraz instalacji ciepłej wody użytkowej. Osoby fizyczne mogą liczyć na pokrycie całości kosztów w wysokości do 2000 zł. Podobnie jest w przypadku przedsiębiorców i osób prawnych, które nie są wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi.

Te z kolei mogą się ubiegać o dofinansowanie w wysokości 10 000 zł. Koszty kwalifikowane obejmują m.in. demontaż starych urządzeń, zakup nowych elementów instalacji oraz ich montaż.

Wnioski o dotację można składać od 2 stycznia 2025 roku w Wydziale Ekologii i Energetyki. Szczegóły dotyczące programu oraz możliwości przyłączenia budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej są dostępne na stronie poświęconej miejskim dotacjom.

Ratusz chce walczyć z tlenkiem węgla

Według danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej od początku października 2024 roku strażacy interweniowali już ponad 600 razy z powodu wykrycia tlenku węgla. W samym sezonie grzewczym odnotowano wzrost liczby zatruć, w tym kilkadziesiąt przypadków śmiertelnych. Tlenek węgla, bezbarwny i bezwonny gaz, wiąże się z hemoglobiną 300 razy szybciej niż tlen, prowadząc do groźnego dla życia niedotlenienia organizmu.

Aby przeciwdziałać tym tragicznym zdarzeniom, w grudniu 2024 roku weszły w życie przepisy wprowadzające obowiązek instalacji czujek dymu i tlenku węgla. Od teraz każda nowo powstająca nieruchomość mieszkalna musi być wyposażona w czujniki, a w istniejących już budynkach prywatnych obowiązek ten wejdzie w życie w 2030 roku. Czujki mają na celu wczesne wykrycie zagrożenia i zwiększenie bezpieczeństwa domowników.

Tragediom wywołanym przez “cichego zabójcę”, jak nazywany jest tlenek węgla, można zapobiec poprzez stosowanie nowoczesnych rozwiązań grzewczych, regularne przeglądy instalacji oraz instalację czujników tlenku węgla i dymu. 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1A SELEKTYWNA [13.01-28.01.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2025