Reklama

ekotechnika ad1 [15.09-20.10.23]

Gdańsk: powstają antywojenne murale. Artystyczny wyraz solidarności z Ukrainą [GALERIA]

Gdańsk: powstają antywojenne murale. Artystyczny wyraz solidarności z Ukrainą [GALERIA]
10.03.2022, o godz. 12:36
czas czytania: około 4 minut
0

Na murze oporowym Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w pobliżu przystanku PKM Gdańsk Jasień powstanie cykl ściennych obrazów pod hasłem „Solidarni z Ukrainą”, których autorami są studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Można do nich dołączyć. Pierwszy z murali maluje już Piotr Jaworski "Tuse". W przestrzeni Gdańska już od pierwszych dni wojny zaangażowani artyści wyrażali swój sprzeciw, wśród nich Mariusz Waras, Vasyl Savchenko i inni.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Około 300 metrowy, wysoki prawie na trzy metry mur, znajdujący się niedaleko przystanku PKM Gdańsk Jasień, już niedługo pokryje się antywojennymi obrazami. To wspólna inicjatywa Samorządu Województwa Pomorskiego i należącej do niego spółki PKM SA oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projekty przygotowuje kilkunastu studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, pod okiem kierującego Pracownią Malarstwa Ściennego i Witrażu profesora Jacka Zdybla.

– Mamy szansę wspólnie stworzyć ogromną, antywojenną galerię w przestrzeni publicznej, która stanie się artystycznym manifestem sprzeciwu wobec każdej agresji – mówi Tomasz Konopacki, rzecznik PKM. – Wybraliśmy tę okolicę, bo jest miejscem licznych spacerów. Obok przystanku Jasień, po stronie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ciągnie się droga, z której korzystają rowerzyści i mieszkańcy okolicznych osiedli. Prace można więc oglądać nie tylko z okien pociągu.

Murale będą powstawały cyklicznie

Pierwsze projekty młodzi twórcy przedstawią jeszcze w tym tygodniu, w przyszłym – rozpoczną działania na ścianie.

– Rozmawialiśmy ze studentami o pomysłach i byliśmy bardzo podbudowani ich wyobraźnią, pomysłowością i tym, w jak symboliczny sposób planują przedstawić emocje, które nimi targają przy okazji tych tragicznych wydarzeń. Będą tam prace ukazujące tragedię wojny, ale też nadzieję na to, co po zakończeniu wojny może nas czekać – opowiada Tomasz Konopacki.

Organizatorzy akcji deklarują, że są otwarci również na inne pomysły i artystów, którzy chcieliby w ten sposób zamanifestować solidarność z Ukrainą.

– Czekamy na sygnały – mówi Konopacki. – Można zgłosić się bezpośrednio do nas lub do prof. Zdybla. – Mur jest na tyle duży, że dla każdego znajdzie się miejsce.

PKM SA, właściciel muru, deklaruje, że pokryje koszty farb potrzebnych do realizacji projektu. O dołączeniu do akcji decyduje kolejność zgłoszeń i akceptacja przedstawionego projektu przez przedstawicieli ASP, SWP i PKM.

“No more time” – mocna praca “Tuse” i Mateusza Rybki / fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Jako pierwszy na mur wszedł już wczoraj “Tuse”, czyli Piotr Jaworski, zajmujący się street artem absolwent Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku, którego prace gdańszczanie dobrze znają. Jest autorem m.in. portretu Zbigniewa Wodeckiego we Wrzeszczu czy muralu upamiętniającego Brunona Zwarrę.

W pierwszych dniach rosyjskiej agresji powstały też spontanicznie inne prace w przestrzeni miasta. Ich autorzy to m.in. klub2020, Jay Pop, Mariusz Waras, Vasyl Savchenko.

Obrazy solidaryzujące się z walczącą Ukrainą powstały na filarach wiaduktu przy ul. Okopowej już w kilka dni po wybuchu wojny. Czołg zrealizował artysta pod pseudonimem “klub2020”, czaszkę i pięść “Jay-Pop” / fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl
Jako jeden z pierwszych zareagował Mariusz Waras. Jego mural “Jak wspierać Ukrainę w mediach społecznościowych” znajduje się na terenie Stoczni Cesarskiej / fot. Anna Rezulak/KFP
Mural z perspektywy Bastionu Wałowa / fot. Anna Rezulak/KFP
W środę, 2 marca 2022 r. pracę nad muralem solidarności z Ukrainą przy ulicy Chłopskiej ukończył Jakub Sobczak / fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl
“Ukraina Walczy!” Mariusza Warasa znajduje się na ścianie budynku przy ul. Grunwaldzkiej w Gdańsku Wrzeszczu / Fot. Anna Rezulak/KFP
To również obraz Jacka Wielebskiego, założyciela stowarzyszenia Traffic Design / fot. FB Jacek Wielebski

– Kiedy malowaliśmy ten mural, kierowcy przejeżdżających samochodów pozdrawiali nas klaksonami – mówi autor Vasyl Savchenko [filar wiaduktu przy ul. Okopowej] / fot. Vasyl Savchenko
źródło: Anna Umięcka/gdansk.pl


Zobacz również:

Wrocław ma nowy mural. Po zmierzchu ujawnia się na nim wyjątkowa postać

Murale z Konopnicką pojawiły się w Białymstoku

Największy mural w Polsce powstał w Łodzi


 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023