Cztery fabrycznie nowe samochody elektryczne, trzy ogólnodostępne stacje ładowania takich pojazdów. Takim eko-bilansem drogowym zamknie się 2014 rok w Gdańsku.

Zarząd Dróg i Zieleni ogłosił dziś przetarg na zakup czterech fabrycznie nowych samochodów o napędzie całkowicie elektrycznym. Pojazdy użytkować będą: Urząd Miejski, ZDiZ, Straż Miejska oraz Miejski Ogród Zoologiczny. Otwarcie ofert nastąpi 3 października, jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć, to auta dojadą do swoich nowych użytkowników najpóźniej w Wigilię, 24 grudnia.

W piątek natomiast odbędą się dwa z trzech odbiorów zbudowanych właśnie przez Zarząd Dróg i Zieleni stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Pierwsza stacja znajduje się przed budynkiem ZDiZ, przy ulicy Partyzantów 36. Druga – w pobliżu siedziby Straży Miejskiej przy ul. Zawodników. Trzecia – przy gdańskim ogrodzie zoologicznym przy ulicy Karwieńskiej.

– Po odbiorach czekać będziemy już tylko na podłączenie zasilania stacji i udostępnimy je mieszkańcom Gdańska do użytku – wyjaśnia dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, Mieczysław Kotłowski. – Najprawdopodobniej stanie się to w ciągu następnych 14 dni – dodaje.

W piątek odebrane zostaną stacje ładowania przy ulicy Partyzantów oraz Zawodników. Budowa trzeciej stacji trwa, zakończenie wraz z podłączeniem zasilania powinno odbyć się w ciągu miesiąca.

Budowa wszystkich stacji to koszt ok. 100 tysięcy złotych.

Już teraz planowana jest budowa kolejnych miejsc zasilania – mają powstać w Strefie Płatnego Parkowania. Miasto, zachęcając kierowców do ekologicznego podejścia do motoryzacji, planuje zwolnić ładowane tam auta z opłat za postój.

W Gdańsku zarejestrowanych jest obecnie łącznie około 60 pojazdów elektrycznych i hybrydowych.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj