Do przetrwania zimy przygotowują się przez nagromadzenie dużych zapasów tłuszczu pod koniec lata i jesienią. Radzą sobie, jednak gdy niska temperatura i intensywne opady śniegu utrzymują się zbyt długo trzeba im pomóc.

Jadłodajnie dla zziębniętych i głodnych łabędzi zlokalizowane zostały w miejscach, gdzie występują ich największe skupiska, czyli: na plaży w okolicy ujścia Potoku Jelitkowskiego, na plaży oraz przy molo w Brzeźnie, Wyspie Sobieszowskiej, w rejonie mostu pontonowego oraz przy Stawie Młyńskim w Oliwie.

Miasto zakupiło w tym celu 2 tony wysokoenergetycznej karmy – mieszanka zbożowa z owsem gniecionym. Codziennie, do czasu poprawy warunków pogodowych, karmniki będą uzupełniane pokarmem. – Pokarm pozwoli przetrwać ptakom najtrudniejszy czas. Karmniki zlokalizowane zostały w miejscach, które znajdują się w polu widzenia ptaków. Należy jednak pamiętać, że nie są to ufne ptaki i łatwo je wystraszyć, szczególnie boją się psów. Stąd prośba do spacerujących ze swymi czworonogami, by omijali miejsca, w których wystawione są karmniki – tłumaczy Jacek Mikołajewski, koordynator akcji z gdańskiego magistratu.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj