Bezpłatne torebki na psie odchody, 5 nowych wybiegów i kolejnych 20 automatów na torebki wraz z koszami – w ten sposób Gdańsk działa na rzecz zmiany nawyków właścicieli czworonogów.

Miasto zakupiło ponad 450 tys. torebek do usuwania psich odchodów, już niebawem zakupi kolejne – ponad pół miliona sztuk. Bezpłatne torebki dostępne są w gdańskich Biurach Obsługi Mieszkańców, siedzibach spółdzielni mieszkaniowych, rad osiedli, gabinetach weterynaryjnych, siedzibie Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Zespołach Obsługi Mieszkańców oraz – dzięki uprzejmości Gdańskiego Stowarzyszenia Kioskarzy – także w 81 punktach sprzedaży prasy w Gdańsku. Akcja potrwa do wyczerpania zapasów.

Do końca listopada w Gdańsku powstaną kolejne wybiegi dla psów. Obecnie na terenie miasta funkcjonuje osiem wybiegów dla czworonogów. Nowe wybiegi powstaną: przy ul. Białej we Wrzeszczu, przy ul. Ciasnej na Siedlcach, przy ul. Zabłockiego na Morenie, pomiędzy ul. Wyrobka i ul. Czecha w Pieckach Migowie oraz w rejonie ul. Paganiniego na Suchaninie.

Ogrodzone wybiegi to przestrzeń, gdzie czworonożne pupile mogą poszaleć bez kagańca i smyczy. Na terenie wybiegu znajdują się ławki, automaty z torebkami na psie odchody, kosze oraz tablice informacyjne z regulaminem. Wybiegi powstają w miejscach powszechnie odwiedzanych przez czworonożnych spacerowiczów, często na prośbę samych mieszkańców.

Jeszcze w tym roku przybędzie także 20 automatów z torebkami na psie odchody oraz koszy na te zużyte. Obecnie automaty i kosze na torebki pełnią swoją rolę w dwudziestu pięciu miejscach Gdańska – parkach i zieleńcach oraz w ciągu ul. Pomorskiej. Zestawy automatów i koszy pełnią rolę „mechanicznych plakatów", które zwracać mają uwagę mieszkańców na problem zanieczyszczania miasta psimi odchodami i konieczność sprzątania po swych pupilach.

Nowe automaty i kosze staną we Wrzeszczu – na terenach zieleńców przy ul. Klonowej, ul. Dmowskiego, ul. Waryńskiego, ul. Wyspiańskiego oraz na Placu Biskupa E. O'Rourke przy ul. Mickiewicza, a także w Oliwie i Pasie Nadmorskim – na terenie zieleńca przy ul. Sobiesława i Kupały, w Parku Przymorze, przy zbiorniku Orłowska, Katedrze Oliwskiej, trasie spacerowej Jantarowa, ul. Grunwaldzkiej (w rejonie AWF), w Parku Jelitkowskim i Parku Reagana.

Posiadanie psa to niewątpliwa przyjemność, ale i obowiązek. W tym obowiązek uprzątnięcia po swoim psie, z którego niestety wielu właścicieli się nie wywiązuje. Właściciel za nieuprzątnięcie po swoim czworonożnym przyjacielu otrzymać może mandat w wysokości 500 zł. Straż Miejska – w ramach prowadzonej akcji PUPIL – monitoruje zieleńce, parki i place zabaw, niejednokrotnie traktowane przez właścicieli psów jak toalety swoich pupili. Złapani na gorącym uczynku opiekunowie zwierząt oprócz mandatu otrzymują także torebkę, by po swoim psie niezwłocznie uprzątnąć. W tym roku strażnicy miejscy interweniowali w tej sprawie blisko 500 razy.

źródło: gdansk.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj