Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Gdańsk. Trwają badania profilaktyczne drzew z wykorzystaniem tomografii dźwiękowej

Gdańsk. Trwają badania profilaktyczne drzew z wykorzystaniem tomografii dźwiękowej
17.08.2023, o godz. 12:06
czas czytania: około 2 minut
0

W Gdańsku, przeprowadzane są kontrolne badania drzew rosnących w parkach i pasach drogowych. 17 spośród 50 diagnozowanych w ubiegłym roku egzemplarzy, które przeszły tomografię dźwiękową i próby obciążeniowe, otrzymało zalecenie kolejnych tego typu testów. Przebadane ma być również kilkadziesiąt drzew wytypowanych na podstawie oceny wizualnej i obserwacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Każde z badanych w ubiegłym roku drzew zostało szczegółowo zdiagnozowane i opisane. W dokumentacji znalazły się informacje o ich stanie zdrowotnym i technicznym, wymiarach oraz przybliżonym wieku. Oprócz tego, w opiniach dendrologicznych wskazano konieczne zabiegi pielęgnacyjne, zaś w przypadku 17 drzew także zalecenie powtórzenia badań po wykonanych zabiegach. W zeszłym roku zgodnie z wytycznymi wykonano też cięcia formujące korony. Ich zadaniem było poprawienie stabilności drzew. Teraz Gdański Zarząd Dróg i Zieleni sprawdzi ich stan.

Co słychać u drzew? 

Pierwszym etapem będzie badanie przy pomocy tomografu dźwiękowego, który przekazuje graficzny obraz budowy pnia ze wskazaniem stopnia jego wewnętrznego rozkładu. Drugi typ badania to próby obciążeniowe. Korzystając ze specjalnych czujników oraz programu komputerowego sprawdzone zostanie, jak zachowują się pnie i korzenie po redukcji koron przy różnych prędkościach wiatru. W bezpiecznych, kontrolowanych warunkach pracownicy GZDIZ zadziałają na drzewa siłami równymi podmuchom wiatru wiejącego z prędkością do 140 km/h.

Jak informuje GZDIZ pierwsze przebadane będą szczególnie cenne, liczące ponad sto lat drzewa rosnące w Parku Oliwskim: lipa drobnolistna oraz dwa buki zwyczajne, których ubiegłoroczna tomografia wykazała spore ubytki wewnątrz pni. Powtórnie zbadane będą również drzewa w kilku innych parkach. Są to:

  • buk zwyczajny w Parku Oruńskim
  • lipa szerokolistna w Parku de Gaulle’a
  • dąb szypułkowy w Parku Przymorze
  • leszczyna turecka w Parku przy ul. Hallera

Kolejne badanie przejdą także: trzy kasztanowce zwyczajne – okaz, który znajduje się przy ul. Cystersów oraz egzemplarze rosnące wzdłuż ul. Szarej i Krasickiego, dwie lipy szerokolistne (z ul. Poczty Gdańskiej oraz ul. Sochaczewskiej) a także: dąb szypułkowy rosnący na Placu Obrońców Poczty Polskiej, buk zwyczajny z ul. Kampinoskiej, lipa drobnolistna ze skweru Świętopełka, klon zwyczajny z Traktu Konnego oraz dąb rosnący na Cmentarzu Oliwskim.

To nie wszystko. Oprócz powtórzonej diagnostyki wymienionych drzew, przeprowadzone zostaną badania kilkudziesięciu egzemplarzy, których stan techniczny wymaga weryfikacji. Ich ewentualny upadek byłby groźny dla bezpieczeństwa pieszych i kierowców, dlatego wytypowano je do szczegółowej analizy. Będzie to m.in. lipa drobnolistna rosnąca przy ul. Sobótki oraz jesion wyniosły, który rośnie przy ul. Kaczeńce. Badania zakończą się w grudniu, a ich koszt to 77.490,00 zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024