Reklama

envicon 2023 ad1a

Gdańsk zbuduje nową linię szybkiej kolei miejskiej

Gdańsk zbuduje nową linię szybkiej kolei miejskiej
Bartłomiej Leśniewski
21.11.2023, o godz. 11:18
czas czytania: około 2 minut
0

PKM Południe to nowy projekt, dzięki któremu w Gdańsku powstanie nowoczesny system transportu kolejowego. Linia, która połączy Śródmieście z dynamicznie rozwijającymi się południowymi dzielnicami miasta stanie się alternatywą dla transportu samochodowego.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

„Przedsięwzięcie będzie realizowane wspólnie przez samorząd województwa pomorskiego oraz władze Gdańska” – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Umowa

Umowę współpracy przy opracowaniu dokumentacji projektowej PKM Południe podpisali 20 listopada 2023 r. marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Leszek Bonna, prezydent Miasta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i wiceprezydent Grzegorz Grzelak oraz Grzegorz Mocarski, prezes Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Zgodnie z umową Województwo Pomorskie i Miasto Gdańsk będą współfinansować opracowanie dokumentacji projektowej PKM Południe, która ma powstać w latach 2023-2026. Jej szacunkowy koszt wynosi 50 mln zł, z czego 28 mln zł to wkład Gdańska, wniesiony do projektu poprzez dokapitalizowanie spółki PKM. Środki te Gdańsk przekazywać będzie samorządowej spółce sukcesywnie w latach 2023-2026, docelowo obejmując w niej ok. 7,5 proc. udziałów.

Przetarg będzie dotyczył opracowania dokumentacji projektowej I etapu oraz uzyskanie wszelkich decyzji zezwalających na realizację pierwszego etapu prac. Składać się on będzie z trzech zadań. Pierwsze to „zadanie kolejowe” polegająca na budowie linii kolejowej 250 na odcinku Gdańsk Śródmieście – Gdańsk Kowale.  Dwa pozostałe to „zadania drogowe”, które obejmują budowę bezkolizyjnych przejazdów nad magistralą E-65 oraz nad Traktem św. Wojciecha i tzw. Nową Sandomierską oraz budowę II etapu ulicy Nowej Świętokrzyskiej.

Projekt PKM Południe

Warto przypomnieć, czym jest projekt PKM Południe. „Chodzi o stworzenie w Gdańsku systemu kolejowego transportu publicznego, który swoim zasięgiem obejmie nie tylko stolicę województwa, ale cała aglomerację. A będzie to możliwe dzięki budowie zupełnie nowej linii kolejowej prowadzącej ze Śródmieścia Gdańska do południowych dzielnic miasta” – czytamy w komunikacie pomorskiego samorządu.

– Jak patrzymy na Gdańsk Południe gminę Kolbudy czy Pruszcz Gdański, widzimy, że jak kania dżdżu potrzebują one sprawnej komunikacji. Jest jednak jeszcze druga rzecz. Zależy nam, aby inwestycja zmieniła oblicze obszarów miasta. Że Gdańsk Południe nie będzie tylko sypialnią miasta, ale chcemy, aby wokół przystanków powstały centra usług, miejsca pracy, ale również przestrzenie dla spotkań. To ma być zmiana rewolucyjna – opowiadała o projekcie Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Trasa PKM Południe rozpoczynać się będzie na stacji Gdańsk Śródmieście, a w pierwszym etapie pociągi dojada do przystanku Gdańsk Kowale. Jeśli samorządom uda się pozyskać środki z Unii Europejskiej wybudowanie kolei oraz wszystkich inwestycji zintegrowanych z projektem będzie możliwe do 2029 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023