Gdańsk. Znowu można zwiedzać zabytkowy zbiornik wody

Gdańsk. Znowu można zwiedzać zabytkowy zbiornik wody
mat
05.06.2019, o godz. 8:46
czas czytania: około 2 minut
0

Rozpoczęły się zapisy na kolejny sezon zwiedzania zabytkowego Zbiornika Wody Stara Orunia w Gdańsku – największego zimowiska nietoperzy w województwie pomorskim. 150-letni obiekt czeka na turystów od 8 czerwca do około drugiej połowy sierpnia, czyli tylko poza okresem hibernacji nietoperzy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

To już drugi rok kiedy można podziwiać ten wyjątkowy obiekt. Zbiornik Wody Stara Orunia został udostępniony po rewitalizacji w 2018 r. w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Oprócz niego na szlaku znajdują się dwa obiekty, pełniące obecnie lub dawniej funkcję rezerwuarów wody – Zbiornik Wody Sobieski zlokalizowany w Gdańsku Wrzeszczu oraz wieżowy Zbiornik Wody Kazimierz znajdujący się na Wyspie Sobieszewskiej. Ta unikatowa atrakcja turystyczna, prezentująca cuda gdańskiej myśli technicznej, łączy wiedzę z zakresu historii techniki z wiedzą przyrodniczą.

Nietoperz gospodarzem, człowiek gościem

Warunki, które panują w 150-letnim zbiorniku, odpowiadają doskonale nietoperzom. Dzięki temu od wielu lat jest on ich największym zimowiskiem w województwie pomorskim. Zbiornik jest udostępniany turystom poza okresem hibernacji. Po zakończeniu rewitalizacji zbiornika w 2018 roku, obiekt celowo zalano czystą wodą do wysokości około 0,5 m. Zapewnia to wilgotność powietrza optymalną dla nietoperzy. W tym roku okres hibernacji, ze względu na dość niskie temperatury trwał stosunkowo długo.

– Nietoperzy w tym obiekcie w tej chwili praktycznie nie ma, ponieważ wybudziły się już ze snu zimowego i przeniosły się do letnich schronisk, samice założyły kolonie rozrodcze. – mówi Martyna Jankowska-Janek z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.

Cuda techniki

Ciekawostki z życia latających ssaków można poznać w pięknej, ceglanej scenerii wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne, niż obiekty o funkcji technicznej. Zbiornik Wody Stara Orunia to przyrodniczy element Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, dlatego wystrój obiektu jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

– Gdański Szlak Wodociągowy wpisuje się w trendy związane z turystyką eksploracyjną oferującą elementy przygody i survivalu. Udostępniamy znakomite przykłady architektury technicznej, ale wymaga to od zwiedzających nieco przygotowania i zaangażowania – mówi Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy GIWK. W podziemnym rezerwuarze panuje temperatura około 10°C, dlatego warto pamiętać o okryciu wierzchnim. Trzeba też zaopatrzyć się w wygodne ubranie i buty ponieważ zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024