To już drugi rok kiedy można podziwiać ten wyjątkowy obiekt. Zbiornik Wody Stara Orunia został udostępniony po rewitalizacji w 2018 r. w ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.
Oprócz niego na szlaku znajdują się dwa obiekty, pełniące obecnie lub dawniej funkcję rezerwuarów wody – Zbiornik Wody Sobieski zlokalizowany w Gdańsku Wrzeszczu oraz wieżowy Zbiornik Wody Kazimierz znajdujący się na Wyspie Sobieszewskiej. Ta unikatowa atrakcja turystyczna, prezentująca cuda gdańskiej myśli technicznej, łączy wiedzę z zakresu historii techniki z wiedzą przyrodniczą.
Nietoperz gospodarzem, człowiek gościem
Warunki, które panują w 150-letnim zbiorniku, odpowiadają doskonale nietoperzom. Dzięki temu od wielu lat jest on ich największym zimowiskiem w województwie pomorskim. Zbiornik jest udostępniany turystom poza okresem hibernacji. Po zakończeniu rewitalizacji zbiornika w 2018 roku, obiekt celowo zalano czystą wodą do wysokości około 0,5 m. Zapewnia to wilgotność powietrza optymalną dla nietoperzy. W tym roku okres hibernacji, ze względu na dość niskie temperatury trwał stosunkowo długo.
– Nietoperzy w tym obiekcie w tej chwili praktycznie nie ma, ponieważ wybudziły się już ze snu zimowego i przeniosły się do letnich schronisk, samice założyły kolonie rozrodcze. – mówi Martyna Jankowska-Janek z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”.
Cuda techniki
Ciekawostki z życia latających ssaków można poznać w pięknej, ceglanej scenerii wśród arkad przypominających bardziej budowle sakralne, niż obiekty o funkcji technicznej. Zbiornik Wody Stara Orunia to przyrodniczy element Gdańskiego Szlaku Wodociągowego, dlatego wystrój obiektu jest surowy. Dla spokoju i komfortu nietoperzy, wnętrze zbiornika zachowało swój pierwotny charakter i naturalną „patynę”. Wewnątrz znajduje się woda, zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.
– Gdański Szlak Wodociągowy wpisuje się w trendy związane z turystyką eksploracyjną oferującą elementy przygody i survivalu. Udostępniamy znakomite przykłady architektury technicznej, ale wymaga to od zwiedzających nieco przygotowania i zaangażowania – mówi Agnieszka Klugmann, rzecznik prasowy GIWK. W podziemnym rezerwuarze panuje temperatura około 10°C, dlatego warto pamiętać o okryciu wierzchnim. Trzeba też zaopatrzyć się w wygodne ubranie i buty ponieważ zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych pomostach.
Komentarze (0)