1 / 7

Gdańszczanie mogą już sprawdzić, gdzie trafiają ich ścieki i jakim procesom są poddawane. Wystartował projekt „Otwarta oczyszczalnia” dający możliwość odwiedzenia Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód.

Akcja przygotowana wspólnie przez Miasto Gdańsk, Saur Neptun Gdańsk i Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną rozpoczęła się 23 maja – wtedy obiekt po raz pierwszy otworzył swoje bramy dla zwiedzających.

Szlak przetarła grupa śmiałków, składająca się głównie z mieszkańców Gdańska, chcących zgłębić tajniki funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Najbardziej zadziwiający był dla nich ogromny obszar, na którym znajduje się gdańska oczyszczalnia (zajmuje ona powierzchnię 74 ha).

Duże wrażenie wywarła także ilość elementów obiektu oraz fakt, że to, co każdego dnia powstaje domach wymaga aż tak rozbudowanego procesu, by nie stwarzało zagrożenia dla środowiska. Jednym z najciekawszych przystanków na trasie zwiedzania okazała się stacja krat, gdzie zatrzymują się wszystkie wrzucane do toalet przedmioty. Ich ilość i różnorodność uświadomiła mieszkańcom, że to, co nieświadomie wyrzucają do zlewu czy toalety, może być bardzo kłopotliwe dla procesu oczyszczalnia ścieków.

Jedyny taki obiekt w mieście

Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód ma ogromne znaczenie dla Gdańska, jego mieszkańców, a także środowiska naturalnego. Jest to bowiem jedyny obiekt przyjmujący ścieki z miasta. Obecnie obsługuje ponad 750 tys. gdańszczan.

– Zależy nam na tym, aby mieszkańcy mieli możliwość odwiedzania ważnych obiektów przemysłowych Gdańska. Oczyszczalnia ścieków jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania miasta. Gdański obiekt przeszedł w ostatnich latach szereg modernizacji, dzięki czemu ścieki odprowadzane do Zatoki Gdańskiej charakteryzują się wysokim stopniem czystości, a miejskie kąpieliska odzyskały swoją funkcję. – mówi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Akcja „Otwarta Oczyszczalnia” będzie trwać do sierpnia. Kolejne wizyty zaplanowano na 20 czerwca, 18 lipca i 22 sierpnia 2015 r. Wszyscy zainteresowani tematyką oczyszczania ścieków mogą już teraz zapisywać na te wyjątkowe wycieczki. Umożliwia to strona internetowa www.otwartaoczyszczalnia.pl, gdzie można znaleźć również ciekawe informacje i materiały multimedialne na temat gdańskiej oczyszczalni. Projekt ma być kontynuowany w następnych latach.

Czytaj więcej

Skomentuj