1 / 7

Gdańszczanie mogą już sprawdzić, gdzie trafiają ich ścieki i jakim procesom są poddawane. Wystartował projekt „Otwarta oczyszczalnia” dający możliwość odwiedzenia Oczyszczalni Ścieków Gdańsk Wschód.

Akcja przygotowana wspólnie przez Miasto Gdańsk, Saur Neptun Gdańsk i Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo-Kanalizacyjną rozpoczęła się 23 maja – wtedy obiekt po raz pierwszy otworzył swoje bramy dla zwiedzających.

Szlak przetarła grupa śmiałków, składająca się głównie z mieszkańców Gdańska, chcących zgłębić tajniki funkcjonowania oczyszczalni ścieków. Najbardziej zadziwiający był dla nich ogromny obszar, na którym znajduje się gdańska oczyszczalnia (zajmuje ona powierzchnię 74 ha).

Ekorozwój Kraków 300 x 250

Duże wrażenie wywarła także ilość elementów obiektu oraz fakt, że to, co każdego dnia powstaje domach wymaga aż tak rozbudowanego procesu, by nie stwarzało zagrożenia dla środowiska. Jednym z najciekawszych przystanków na trasie zwiedzania okazała się stacja krat, gdzie zatrzymują się wszystkie wrzucane do toalet przedmioty. Ich ilość i różnorodność uświadomiła mieszkańcom, że to, co nieświadomie wyrzucają do zlewu czy toalety, może być bardzo kłopotliwe dla procesu oczyszczalnia ścieków.

Jedyny taki obiekt w mieście

Oczyszczalnia Ścieków Gdańsk Wschód ma ogromne znaczenie dla Gdańska, jego mieszkańców, a także środowiska naturalnego. Jest to bowiem jedyny obiekt przyjmujący ścieki z miasta. Obecnie obsługuje ponad 750 tys. gdańszczan.

– Zależy nam na tym, aby mieszkańcy mieli możliwość odwiedzania ważnych obiektów przemysłowych Gdańska. Oczyszczalnia ścieków jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego funkcjonowania miasta. Gdański obiekt przeszedł w ostatnich latach szereg modernizacji, dzięki czemu ścieki odprowadzane do Zatoki Gdańskiej charakteryzują się wysokim stopniem czystości, a miejskie kąpieliska odzyskały swoją funkcję. – mówi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Akcja „Otwarta Oczyszczalnia” będzie trwać do sierpnia. Kolejne wizyty zaplanowano na 20 czerwca, 18 lipca i 22 sierpnia 2015 r. Wszyscy zainteresowani tematyką oczyszczania ścieków mogą już teraz zapisywać na te wyjątkowe wycieczki. Umożliwia to strona internetowa www.otwartaoczyszczalnia.pl, gdzie można znaleźć również ciekawe informacje i materiały multimedialne na temat gdańskiej oczyszczalni. Projekt ma być kontynuowany w następnych latach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj