Gdańskie fontanny rozpoczęły sezon

Gdańskie fontanny rozpoczęły sezon
jw
29.04.2022, o godz. 11:21
czas czytania: około 2 minut
0

Gdy zaczynają tryskać wodą to znak, że wiosna rozkręca się na dobre, a majówka jest naprawdę blisko. Nie inaczej jest w tym roku. Po zimowym odpoczynku gdańskie fontanny wracają do pracy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Upiększają miejski krajobraz, tworzą korzystny mikroklimat, przynoszą ochłodę w upalne dni, są miejscem spotkań i relaksu. Te zamontowane na zbiornikach retencyjnych napowietrzają też wodę. Fontanny mają wiele zalet, a ich uruchomienie każdego roku cieszy równie mocno. Na zimę wyłączane, zwykle wracają do działania na przełomie kwietnia i maja.

Stopniowe uruchamianie 

– Fontanny włączamy stopniowo, zgodnie z przyjętym harmonogramem – mówi Jarosław Graczyk, kierownik działu obiektów i logistyki Gdańskich Wód, spółki miejskiej opiekującej się gdańskimi fontannami. – W tym sezonie uruchamianie wodnych obiektów zaczęliśmy 19 kwietnia. Działają już fontanny: Jaśkowa Dolina i Srebrniki we Wrzeszczu, Gustkowicza w Nowym Porcie, Pusty Staw na Stogach, Okopowa, Generała Maczka, Szeroka, Cztery Kwartały w Śródmieściu, fontanny pływające w dzielnicy Ujęścisko-Łostowisce. Dziś ruszą fontanny na oliwskich zbiornikach Grunwaldzka i Spacerowa oraz Fontanna Neptuna na Długim Targu. Jako ostatnia zostanie włączona fontanna na placu Heweliusza – ruszy 1 maja.

Coraz więcej fontann

Łącznie w Gdańsku jest obecnie 19 miejskich wodotrysków. Ta liczba będzie jednak rosnąć! Lubiane przez mieszkańców, fontanny znajdują się wśród projektów zgłaszanych do Budżetu Obywatelskiego. W ramach zeszłorocznej edycji zrealizowana zostanie fontanna pływająca w Parku Oruńskim oraz fontanna na skwerze przy pętli tramwajowej w Brzeźnie.

– Celem fontanny w Parku Oruńskim będzie m.in. poprawa jakości wody i natlenienia zbiornika. Fontanny korzystnie wpływają na zdrowie i na klimat, co w obecnym czasie jest dla nas, mieszkańców, bardzo ważne. Są też atrakcją dla wszystkich odwiedzających park – mówi Agnieszka Bartków, przewodnicząca Rady Dzielnicy Orunia

– Projekt brzeźnieńskiej fontanny przewiduje klasyczną formę z obrzeżem w kształcie koła oraz oświetleniem, umiejscowioną w centralnym punkcie dzielnicy, w otoczeniu Domu Zdrojowego oraz zabytkowego Parku im. Haffnera, a także pergoli, drzew i ławek. Nowy obiekt kompozycyjnie wpisze się w otaczającą zabudowę, umilając czas mieszkańcom
i turystom – dodaje Ewa Parafjanowicz-Potuczko z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

Miejsca z historią

Każda z gdańskich fontann jest inna, wszystkie są wyjątkowe. Choć tą najbardziej rozpoznawalną jest bezapelacyjnie Neptun, warto odwiedzić też inne obiekty – np. seniorkę fontannowego rodu, wybudowaną w 1911 r. Jaśkową Dolinę czy Fontannę Bremeńską na Placu Kobzdeja, której pierwowzór pełnił rolę wodopoju dla zwierząt.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024