Od maja 2012 wszystkie psy będą mogły zażywać kąpieli morskich na plaży nieopodal gdyńskich Kolibek. Prawdziwy psi raj dopełni pobliska specjalna strefa dla czworonogów, której otwarcie planowane jest w lipcu.

Od 1 maja do 30 września każdego roku obowiązuje w Gdyni całkowity zakaz wprowadzania psów na plaże. 28 marca 2012 radni zadecydowali jednak, że będzie to możliwe w wyznaczonych i dostosowanych miejscach, które pozwolą zwierzętom wyhasać się do woli, a zarazem będą na tyle odległe od ludzkich siedlisk, by nie przeszkadzały osobom, dla których sąsiedztwo psów mogłoby być uciążliwe.

Na razie dla psów zostanie wytyczony 100-metrowy odcinek plaży, na którym przez cały rok będą mogły biegać, kąpać się i bawić ze swoimi właścicielami.

Nieopodal (na wysokości pomnika 2 Morskiego Pułku Strzelców w Kolibkach) powstanie specjalna „Strefa dla psów”. Na ogrodzonym terenie znajdzie się sprzęt „agility”, by czworonogi mogły się wyhasać, a także ławki, dystrybutory z woreczkami na psie nieczystości oraz kosze na śmieci. Trafić tutaj nietrudno. W pobliżu znajdują się dwa przystanki ZKM-u.

Pomysłodawczyniami projektu są gdyńskie radne: Beata Szadziul i Maja Wagner, które już myślą o kolejnych psich wybiegach. Odpowiednie miejsca mogłyby wskazać np. rady dzielnic.

Obecnie trwają prace przygotowawcze. Za poszczególne zadania odpowiedzialne są: miejski ogrodnik, Gdyński Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni. Powstaje regulamin korzystania ze strefy i plaży, który zostanie uchwalony przez Radę Miasta.

Projekt jest częścią gdyńskiego programu edukacyjno-informacyjnego „Pies w wielkim mieście”, realizowanego od 2009 r. W ramach akcji na terenie wszystkich dzielnic zamontowano w sumie ponad 200 dystrybutorów bezpłatnych torebek na psie nieczystości. Co roku Miasto zamawia 0,5 mln takich torebek. Psy mogą także rozładować swą energię i zacieśnić więzy z właścicielami podczas organizowanych dwa razy w roku „Psich fikołków”. Częścią programu są także identyfikatory, dzięki którym każdy zarejestrowany pies staje się obywatelem Gdyni.

źródło: gdynia.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj