1 / 5

Pierwsi przedsiębiorcy z Gdyni korzystają już z elektrycznych rowerów towarowych. Rowery cargo mają służyć do przewożenia różnego rodzaju produktów i towarów między lokalami.

Gdynia kupiła 10 elektrycznych rowerów towarowych, tzw. e-cargo bikes. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu z unijnego projektu CoBiUM (Cargo Bikes in Urban Mobility) z programu Interreg Południowy Bałtyk. Na razie mogą z nich korzystać gdyńscy przedsiębiorcy. Miasto zachęca do tego, żeby testowali je w codziennej działalności.

– To duża innowacja i kolejny krok w ramach mobilnej Gdyni. Chcemy, żeby do korzystania z rowerów zachęcać nie tylko osoby indywidualne, ale również przedsiębiorców, którzy na krótkich dystansach, w obrębie Śródmieścia, gdzie ruch jest duży, mogli dowieźć towar szybciej, sprawniej i ekologicznie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Rowery towarowe mogą wypożyczać na razie tylko przedsiębiorcy ze Śródmieścia Gdyni. Wystarczy zgłosić taką chęć pracownikom gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

– Rowery użyczane są bezpłatnie. Wystarczy się zgłosić na adres mailowy lub wypełnić specjalny formularz. Ważne, żeby podać termin, w których chce się wypożyczyć pojazd oraz to, gdzie znajduje się firma. Z przedsiębiorcami mieliśmy kontakt dużo wcześniej – pomagali nam m.in. wybierać modele rowerów. Ruszyliśmy już z wypożyczaniem. Mam nadzieję, że coraz więcej rowerów cargo pojawi się wkrótce na naszych ulicach – mówi Paweł Kimel z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

Dostępnych jest kilka różnych typów rowerów towarowych, które różnią się budową, przeznaczeniem i kształtem skrzyni ładunkowej. Wypożyczyć można je na maksymalnie 28 dni. Jeśli przedsiębiorca będzie chciał korzystać z nich dłużej, może ponownie się zgłosić.

Nowe pojazdy mają szeroką listę zastosowań. Można ich użyć m.in. do: przewozu towaru między filiami, dostaw, transportu na tzw. pierwszej i ostatniej mili, realizacji zamówień czy promocji swojej działalności.

Wypożyczenie jest możliwe po wysłaniu wiadomości e-mail na adres: kontakt@mobilnagdynia.pl, który będzie zawierał nazwę i adres firmy, planowany termin wypożyczenia roweru oraz przybliżoną trasę, po której będzie jeździł rower lub wypełnić formularz rezerwacyjny.

Do roweru wydawane jest dodatkowe wyposażenie, które ułatwia jego eksploatację (m.in. dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe, ładowarka do baterii czy pokrowiec). Wypożyczającemu zostanie udzielony krótki instruktaż z użytkowania i eksploatacji roweru.

Źródło: UM Gdynia

Czytaj więcej

Skomentuj