Tej wiosny w Gdyni posadzono 40 tys. kwiatów za ok. 120 tys. zł. W kolejce czeka kilkanaście tysięcy krzewów i kilkaset drzew, które trafi na gdyńskie zieleńce w 2010 r. W budżecie miasta na działania Biura Ogrodnika Miasta przewidziana jest w 2010 roku kwota 1,8 mln zł.

Pracami w nadchodzących miesiącach objęte są główne ulice miasta: Wielkopolska, Chwaszczyńska, Morska i al. Zwycięstwa. Każdy teren zieleni będzie miał indywidualny wyraz i charakter, osiągnięty poprzez inny dobór gatunkowy roślin, odmiany drzew i kolorystykę.

Koncepcja obejmuje następujące rejony i działania:
– ul. Wielkopolska – nasadzenie dębów czerwonych;
– ul. Chwaszczyńska na odcinku od ul. Nałkowskiej do ul. Brzechwy – nasadzenie kwitnących roślin ozdobnych: róż, lawendy i traw w pasie między jezdniami;
– ul. Wielkopolska i ul. Chwaszczyńska na odcinku od ul. Łowickiej do ul. Nowowiczlińskiej – nasadzenia pnączy przy 158 słupach oświetleniowo-trakcyjnych;
– al. Zwycięstwa – nasadzenie 20 lip węgierskich.

Zmiany szykowane są również: przy al. Zwycięstwa, na skwerku nad rzeką Kaczą w okolicach skrzyżowania al. Zwycięstwa z ul. Powstania Styczniowego. Także w pasach między jezdniami ul. Morskiej w rejonie Estakady Kwiatkowskiego (róże oraz cisy).

W przypadku zieleni w centrum miasta nowe oblicze zyskają tereny w najbardziej reprezentacyjnej części Gdyni, głównie na placach i przy ulicach oraz istniejące zieleńce, w tym również obszary, które nie należą do miasta, ale jako takie są postrzegane. Ulicę Śląską przyozdobią donice z roślinami. Zupełnie nową jakość zyska również skarpa przy ul. Podjazd oraz kwietnik przy ul. Dworcowej. W rejonie przejścia podziemnego przy ul. Śląskiej oraz wzdłuż muru oporowego przy wjeździe z ul. Morskiej na ul. Śląską zostaną nasadzone pnącza.

W koncepcji zazielenia miasta ważne są również poszczególne dzielnice Gdyni, poza Śródmieściem, dlatego co roku jeden lub dwa projekty dotyczą właśnie ich. W ubiegłym roku były to Karwiny oraz Działki Leśne. W 2010 r. zagospodarowany zostanie teren zieleni w rejonie pętli autobusowej przy ul. 2 Morskiego Pułku Strzelców oraz wybrany teren na Obłużu.

źródło: gdynia.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj