GIOŚ przedstawił raport nt. jakości powietrza w Polsce

GIOŚ przedstawił raport nt. jakości powietrza w Polsce
Barbara Krawczyk
07.01.2016, o godz. 12:19
czas czytania: około 3 minut
0

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska udostępnił swój cykliczny raport na temat stanu zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi substancjami. W których regionach jakość powietrza jest dobra, a gdzie jest najgorzej?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Prowadzenie rocznych ocen jakości powietrza w strefach jest obowiązkiem wynikającym z ustawy Prawo ochrony środowiska z 27 kwietnia 2001 r. z późn. zm. Zgodnie z art. 89, wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska co roku dokonują oceny poziomów substancji w powietrzu w danej strefie za rok poprzedni, a następnie klasyfikacji stref dla każdej substancji odrębnie, według określonych kryteriów. Ocena za 2014 r. wykonana w oparciu o kryteria ustanowione w celu ochrony zdrowia dotyczyła 12 substancji: dwutlenek siarki (SO2), dwutlenek azotu (NO2), tlenek węgla (CO), benzen (C6H6), ozon (O3), pył PM10; ołów (Pb), arsen (As), kadm (Cd), nikiel (Ni) i benzo(a)piren (B(a)P) w pyle PM10 oraz pył PM2,5.

W ocenie uwzględniono podział kraju na 46 stref dla każdego z powyżej zaprezentowanych zanieczyszczeń, wg. rozporządzenia Ministra Środowiska z 2 sierpnia 2012 r. w sprawie stref, w których dokonuje się oceny jakości powietrza. Z kolei podstawę oceny dla poszczególnych zanieczyszczeń stanowiły kryteria określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu.

Najwięcej pyłu PM10 w Krakowie

Wyniki rocznej oceny jakości powietrza za 2014 r. nie różnią się w istotny sposób od uzyskanych w 2013 r. i w latach wcześniejszych. Najwięcej stref zaliczono do klasy C, czyli powyżej poziomu dopuszczalnego, podobnie jak w latach ubiegłych, w przypadku stężeń B(a)P oraz PM10 i PM2,5.

W przypadku stężeń B(a)P, najwyższe wartości średnie roczne uzyskano w wyniku pomiarów prowadzonych na obszarze województw: dolnośląskiego (ok. 17 ng/m3), łódzkiego (14,6 ng/m3), małopolskiego (15,2 ng/m3) oraz śląskiego (12,1 ng/m3). W roku poprzednim 2013 sytuacja wyglądała podobnie, a maksymalne uzyskane poziomy stężeń we wskazanych województwach nie różniły się znacząco i wynosiły odpowiednio: 13,1 ng/m3, 14,6 ng/m3, 16,2 ng/m3 oraz 11,3 ng/m3. Przypomnijmy, że poziom docelowy dla stężenia średniego rocznego, wynosi 1 ng/m3.

W przypadku pyłu PM10, najwyższe stężenie średnie roczne w 2014 r. zanotowano na terenie Aglomeracji Krakowskiej bo aż 64 μg/m3. Podobnie było w roku 2013, gdzie stężenie to wyniosło 60 μg/m3.

Niska emisja

Jak czytamy w raporcie GIOŚ, częste występowanie stężeń B(a)P wyższych od wartości normatywnej wynika z podwyższonych stężeń w okresie zimowym w wielu rejonach kraju, związanych z dużą emisją B(a)P z indywidualnych instalacji ogrzewania mieszkań i domów jednorodzinnych. W wielu rejonach w powszechnym użyciu są piece na paliwa stałe, często złej jakości, charakteryzujące się niską efektywnością energetyczną i dużą emisją zanieczyszczeń w tym pyłu i B(a)P. Wzrost emisji B(a)P ze źródeł tzw. niskiej emisji w okresie zimy, w powiązaniu z gorszymi warunkami dyspersji zanieczyszczeń w sezonie chłodnym, przyczynia się do wyraźnego wzrostu dobowych stężeń B(a)P w tym okresie.

Z kolei w przypadku benzenu, tlenku węgla, dwutlenku siarki oraz ołowiu, kadmu, i niklu, zawartych w pyle PM10, wszystkie strefy w kraju zaliczono do klasy A. Przypisanie strefie klasy A dla danego zanieczyszczenia oznacza, że na jej terenie nie stwierdzono przekroczenia wartości zanieczyszczenia obowiązujących w Polsce. Podobnie było w przypadku dwutlenku azotu (42 strefy w klasie A), arsenu (44) i ozonu (43). Dla pozostałych zanieczyszczeń objętych oceną liczba stref zaliczonych do klasy A była zdecydowanie mniejsza. Do klasy A zaliczono 22 strefy dla pyłu PM2,5 i 4 strefy dla pyłu PM10. W przypadku benzo(a)pirenu żadna z 46 stref nie została zaliczona do klasy A.

Z pełną treścią raportu można zapoznać się TUTAJ.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024