Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

GIS przyszłością wodociągów

GIS przyszłością wodociągów
Martyna Matuszczak
28.12.2015, o godz. 6:34
czas czytania: około 2 minut
0

W nowoczesnych przedsiębiorstwach wod-kan bazy danych GIS (ang. Geographic Information Systems) są powszechnie stosowane. W połączeniu z innymi narzędziami informatycznymi służą do zarządzania majątkiem w coraz mniejszych firmach wodociągowych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Narodziny GIS-u wiążą się głównie z próbami przejścia z ręcznego na automatyczne tworzenie map, czym zaczęto zajmować się pod koniec lat 50. XX w. Zainteresowanie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych tym systemem nasiliło się na przełomie lat 70. i 80., a w Polsce od połowy lat 90. ubiegłego wieku1.

Dla branży wod-kan geograficzne systemy informacyjne są czynnikiem umożliwiającym pozyskiwanie, gromadzenie i przetwarzanie informacji geograficznych, wykorzystywanych przede wszystkim do obsługi i eksploatacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Zapewnia to korzyści w postaci racjonalnego zarządzania istniejącą infrastrukturą oraz oszczędności czasu i środków finansowych wydatkowanych na jej użytkowanie. – GIS znajduje zastosowanie prawie we wszystkich obszarach działalności przedsiębiorstw wod-kan, a przede wszystkim do zarządzania majątkiem, zwłaszcza do usprawnienia eksploatacji sieci oraz obiektów wodociągowych i kanalizacyjnych, w racjonalizacji, a nawet optymalizacji rozwoju infrastruktury wod-kan. GIS jest także wykorzystywany do usprawnienia procesu inwestycyjnego różnych przedsięwzięć – wyjaśnia prof. Marian Kwietniewski z Politechniki Warszawskiej. – Wdrożenie GIS świadczy o nowoczesnym podejściu do zarządzania przedsiębiorstwem i rozwija innowacyjność w różnych obszarach tej działalności. Wodociągi stają się więc postępowe i innowacyjne – dodaje profesor.

GIS – z czym to się je?

Współczesne systemy geoinformacyjne dla infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej stanowią rozbudowane platformy, które do poprawnego funkcjonowania wymagają integracji z narzędziami monitoringu i modelowania matematycznego. Współpracują one również z innymi systemami informatycznymi, takimi jak systemy nadzorcze i zbierające informacje – SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition), systemy zarządzania pracami – WMS (Work Management Systems) czy systemy obsługi dokumentacji archiwalnej – EDMS (Electronic Document Management Systems)2.

Dalszą część artykułu można przeczytać w serwisie E-czytelnia.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024