Idea dzielenia się przedmiotami staje się coraz powszechniejsza. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste prowadzi akcję “Mobilny givebox”. Szafa do wymian stanęła też w poznańskiej firmie Abrys.

Giveboksy to szafy do dzielenia się przedmiotami. Dzięki nim niepotrzebne nam ubrania, filmy, artykuły wyposażenia domu itd. nie trafiają na śmietnik, ale służą kolejnym użytkownikom. Od lat takie szafy stoją w przestrzeniach publicznych wielu europejskich miast.

W maju 2016 r. pierwsza polska szafa stanęła w Poznaniu na Jeżycach. Dziś w stolicy Wielkopolski funkcjonuje 6 giveboksów. Niebawem otwarte zostanie też Centrum Ekonomii Współdzielenia Po-Dzielnia, które ma być również miejscem oddawania i brania przedmiotów za darmo, a także edukacji upcyklingowej i zero waste.

W Poznaniu powstanie Po-Dzielnia – centrum sharing i circular economy

“Używane” nie oznacza “gorsze”. Sięganie po rzeczy z drugiego obiegu nie powinno oznaczać niskiego statusu materialnego i być powodem do wstydu, przekonują aktywiści giveboksów. To świadomy styl życia, którego celem jest ograniczenie odpadów i nadmiernego konsumpcjonizmu, podkreślają.

Coraz więcej giveboksów

Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, organizacja promująca bezodpadowy styl życia oraz zmianę wzorców produkcji i konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, prowadzi natomiast akcję “Mobilny givebox”. Chodzi o zachęcenie pracowników firm w skali mikro o wdrożenie idei drugiej życia przedmiotów.

30 lat zobowiązuje

Taki właśnie giveboks stanął w siedzibie poznańskiej firmy Abrys, od 30 lat działającej w obszarze ochrony środowiska i gospodarki komunalnej.

Magdalena Dutka, prezes firmy mówi: “Włączyliśmy się do tej akcji, bo zajmując się ochroną środowiska i gospodarką obiegu zamkniętego jako firma, chcemy też wdrażać proste praktyki w tej dziedzinie. Wymiana przedmiotów, nadawanie im drugiego życia jest właśnie takim przykładem”.

Na razie na wieszakach i pólkach znaleźć można sporo odzieży, filmy, książki i sprzęt sportowy. Wszystko przyniesione przez pracowników i dla pracowników.

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj