Reklama

CWS BANER ad1A [03.11-06.12.23]

Gliwice będą cyfrowo zarządzać deszczówką

Gliwice będą cyfrowo zarządzać deszczówką
jw
10.02.2022, o godz. 11:25
czas czytania: około 3 minut
0

Elektroniczny system zarządzania wodami opadowymi zamówił gliwicki magistrat. System będzie korzystał z danych z urządzeń pomiarowych, monitorując stan wód w ciekach, kanalizacji i zbiornikach, a także pomagał w ewidencjonowaniu i utrzymaniu związanej z deszczówką infrastruktury.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Wody opadowe to ważny zasób. Warto je w możliwie najwyższym stopniu odzyskiwać i wykorzystywać, by ograniczać skutki zmian klimatu, które coraz częściej manifestują się gwałtownymi ulewami, zalewaniem i powodziami, a także okresowymi suszami. Gliwickim rozwiązaniem wspierającym skuteczne i efektywne zarządzanie deszczówką jest budowa elektronicznego systemu pozyskującego i przetwarzającego dane z urządzeń pomiarowych zamontowanych na terenie miasta. System ten wykona dla Gliwic wyłoniona w przetargu spółka RETENCJAPL z Gdańska.

Urządzenia oraz stacje pomiarowe i hydrologiczne

W ciągu najbliższego roku firma ta przygotuje i zainstaluje w newralgicznych punktach gliwickiej sieci kanalizacji deszczowej urządzenia oraz stacje pomiarowe i hydrologiczne, składające się wraz z aplikacją i elektroniczną bazą danych na system monitorowania wysokości opadów i poziomu wody w Kłodnicy, jej dopływach i w zbiornikach retencyjnych oraz na system pomiaru przepływu wody w kanalizacji deszczowej. RETENCJAPL wykona również cyfrowy model hydrodynamiczny pozwalający na symulowanie pracy sieci odwodnieniowej dla różnych scenariuszy opadowych. W ten sposób Gliwice będą lepiej przygotowane na nagłe zdarzenia pogodowe – szczególnie gwałtowne deszcze nawalne, miejscowe podtopienia lub fale powodziowe. Całość dopełni oprogramowanie pozwalające na ewidencjonowanie i zarządzanie eksploatacją systemu kanalizacji deszczowej.

Cyfrowe zarządzanie deszczówką

Tak nowoczesne podejście nie jest jeszcze w Polsce powszechne. Gliwice dołączą do wąskiej grupy samorządów, w których stawia się na inteligentny system zarządzania siecią kanalizacji deszczowej.

Cyfrowe zarządzanie deszczówką ułatwi zarówno nadzór nad nią, jak i kompleksowe planowanie przyszłych miejskich inwestycji związanych z modernizacją lub budową infrastruktury odwodnieniowej. Obecnie znaczna część Gliwic posiada już system kanalizacji deszczowej, tereny odwadniane są ponadto za pomocą rowów, niemniej w rejonie ścisłego, szczelnie zabudowanego centrum – na starówce – istnieje system kanalizacji ogólnospławnej, do której spływają zarówno ścieki, jak i wody opadowe. Działanie tego systemu w razie gwałtownych deszczy nawalnych może zostać zakłócone, a jednym ze sposobów zapobieżenia tej sytuacji jest stworzenie elektronicznego systemu monitorowania przepustowości kanałów i przepływu wody do zbiorników retencyjnych. W ten sposób w pełni cyfrowe podejście do gospodarowania wodami gwarantuje wyższy poziom bezpieczeństwa miastu i jego mieszkańcom.

Umowa na budowę inteligentnego systemu

Koszt prac związanych z budową inteligentnego systemu zarzadzania siecią kanalizacji deszczowej to niemal 4,2 mln zł. Zadanie będzie realizowane w ramach II etapu projektu „Poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla Miasta Gliwice poprzez modernizację i rozbudowę systemu gospodarowania wodami opadowymi” objętego dofinansowaniem unijnym w wysokości 2,9 mln zł.

– Podpisaliśmy umowę na budowę inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej. Wpisuje się ona w wachlarz zadań podejmowanych przez miasto na rzecz zapobiegania podtopieniom, powodziom i okresowym suszom. Zadanie jest unikatowe w skali Polski – niewiele miast dysponuje takim systemem. Cyfrowe zarządzanie deszczówką to nowa jakość w gospodarowaniu wodami opadowymi i planowaniu przyszłych miejskich inwestycji związanych z infrastrukturą odwodnieniową – komentuje prezydent Gliwic Adam Neuman.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

wewo ad2

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2023