Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Gliwice. Miejska spółka ciepłownicza zaczęła produkować też prąd

Gliwice. Miejska spółka ciepłownicza zaczęła produkować też prąd
MŁ/PAP
19.10.2024, o godz. 10:43
czas czytania: około 2 minut
0

Gliwicka spółka ciepłownicza, przygotowująca budowę spalarni, która w perspektywie 2028 r. ma rozpocząć produkcję ciepła i energii elektrycznej, zaczęła wytwarzać już prąd – na razie z instalacji fotowoltaicznej, na własne potrzeby.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Jak przekazał w piątek rzecznik samorządowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Gliwice (PEC) Adam Sosnowski, na dachu tamtejszej ciepłowni przy ul. Królewskiej Tamy uruchomiono instalację fotowoltaiczną, dzięki której spółka zaczęła wytwarzać, prócz ciepła, energię elektryczną.

W “własną ” energią

Zbudowany za ok. 250 tys. zł układ o mocy o mocy 49,5 kilowatów składa się z 90 paneli zajmujących powierzchnię 250 m kw. Dzięki niemu PEC chce pozyskać rocznie co najmniej 30 megawatogodzin energii, pod kątem zasilenia bazy magazynowej, budynków księgowości, dyspozycji mocy i garaży, a w nich – samochodów elektrycznych.

„To historyczny moment w ponad 50-letniej historii PEC, bo gliwicka ciepłownia produkuje już nie tylko ciepło, ale także prąd – co prawda w mikroskali, wyłącznie na własne potrzeby, ale jednak” – zaznaczył Sosnowski.

Przedstawiciele PEC Gliwice akcentują, że chcą przekształcić spółkę w nowoczesne przedsiębiorstwo multienergetyczne.

Park Zielonej Energii

Pod tym kątem PEC przygotowuje – pod nazwą Park Zielonej Energii – budowę przy ul. Królewskiej Tamy instalacji wielopaliwowej wytwarzającej prąd i ciepło, mogącej spalać wysokokaloryczną frakcję odpadów (w lipcu br. zawarto z NFOŚiGW umowę na blisko 271 mln zł dotacji do tej inwestycji).

Według planów rocznie w Parku Zielonej Energii przetwarzanych ma być ok. 40 tys. ton odpadów komunalnych, w tym tzw. wielkie gabaryty, co pozwoli na wyprodukowanie ponad 20 tys. megawatogodzin energii elektrycznej (zapotrzebowanie ok. 10 tys. gospodarstw domowych) i około 490 tys. gigadżuli ciepła (jedna czwarta zapotrzebowania dla Gliwic i ograniczenie zużycia węgla o 400 wagonów rocznie).

Wytworzone ciepło trafi do miejskiej sieci ciepłowniczej, a energia elektryczna zasili Krajowy System Elektroenergetyczny (w grę wchodzą również instytucje i podmioty należące do Gliwickiego Klastra Energii).

Inwestycja ma być finansowana ze środków NFOŚiGW, budżetu Gliwic, środków własnych PEC oraz funduszów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. PEC planuje rozpoczęcie budowy w 2025 r., a zakończenie w drugim kwartale 2028 r.

Spółka ogłosiła już przetarg z terminem składania ofert 30 grudnia br. Zamówienie dotyczy realizacji w formule projektuj i buduj zadania pod nazwą: „Rozbudowa istniejącej ciepłowni o blok parowy z kotłem wielopaliwowym wytwarzającym ciepło i energię elektryczną w wysokosprawnej kogeneracji planowana do realizacji na terenie PEC – Gliwice Sp. z o.o. w Gliwicach przy ul. Królewskiej Tamy 135”.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024