Wygrodzenie, zabezpieczenie terenu i demontaż starych elementów małej architektury to pierwsze z prac, które rozpoczną się już 24 marca – informuje Zarząd Dróg Miejskich, odpowiadający za zmiany w zagospodarowaniu gliwickiego Rynku. Docelowo w tym miejscu nasadzonych zostanie 11 platanów klonolistnych. Pojawią się też tulipany botaniczne, czosnki ozdobne, hortensje, róże i cisy. Zamontowane zostaną nowe ławki. Celem jest stworzenie w sercu miasta jeszcze bardziej przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców i gości odwiedzających Gliwice.
Przy jak najmniejszych utrudnieniach
ZDM zapewnia, że prace zostaną tak zorganizowane, aby czasowe utrudnienia dla spacerowiczów, a także dla restauratorów prowadzących tam swoje punkty gastronomiczne, były jak najmniejsze. Prowadzone będą etapami, na poszczególnych pierzejach. Nie zakłócą one (w miarę możliwości) korzystania z płyty Rynku. Funkcjonowanie ogródków letnich zostanie ograniczone tylko w części.
– Zajęcie miejsca pod kawiarenki w trakcie prowadzenia robót będzie możliwe w ograniczonym zakresie, po indywidualnym uzgodnieniu z ZDM i pod warunkiem, że zapewnione zostanie bezpieczeństwo osób przebywających w letnich ogródkach. Zaraz po zakończeniu prac w danej pierzei restauratorzy będą mogli wystąpić o wydanie zezwolenia na ustawienie w tym miejscu swoich kawiarenek w pełnym zakresie – zapewnia Dawid Ochód, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
System antykompresyjny dla optymalnego rozwoju drzew
Przypomnijmy, że gliwicki ZDM po raz pierwszy zastosuje do sadzenia drzew w gruncie tzw. system antykompresyjny, dzięki któremu będzie można zapewnić platanom optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie. Wysoka zieleń uzupełniona zostanie o kompozycje z krzewów, bylin i kwiatów umieszczonych na kilkunastu niskich rabatach. Gatunki roślin dobrane zostaną w taki sposób, aby urozmaicać przestrzeń Rynku przez większą część roku. Końcowy efekt prac na Rynku powinniśmy zobaczyć jesienią.
Komentarze (0)