Na najdłuższym jeziorze w Polsce – Jeziorakiem – powstanie kolejna ekomarina. Tym razem przy plaży miejskiej w Siemianach. 15 grudnia w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie podpisano umowę dofinansowania tej inwestycji.

Budowa portu będzie kosztowała ponad 3,4 mln zł, z czego ponad 2,6 mln zł to pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

– Budowa ekomariny to kolejne działanie na rzecz ochrony Jezioraka – powiedział podczas podpisywani umowy dofinansowania projektu Krzysztof Harmaciński, wójt Gminy Iława. – Szacujemy, że w sezonie po jeziorze pływa nawet 1200 jachtów. To dużo. Budowa ekomariny, która będzie wyposażona między innymi w instalacje do odbioru nieczystości , była więc koniecznością. Nowa inwestycja będzie gotowa wiosną 2012 roku.

Ekologiczny port w Siemianach to kolejna taka inwestycja w regionie. Przed 1 maja 2011 roku, czyli przed rozpoczęciem sezonu żeglarskiego, większość ekomarin będzie już funkcjonowała. Nowe przystanie powstaną m.in. w Mikołajkach, Mrągowie i PTTK w Wilkasach nad Niegocinem. Jak się okazuje to nie wszystko. Do Wojewódzkiego Funduszu złożono bowiem kolejne wnioski na dofinansowanie budowy ekomarin w gminach Zalewo, Pisz, Węgorzewo, Orzysz oraz PTTK Kamień.

Do tej pory tylko dwa porty na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich były przygotowane do tego, aby odbierać ścieki z jachtów i motorówek. W pozostałych, co prawda nie było problemów z odbiorem nieczystości z przenośnych toalet czy pozostawianiem na przystaniach odpadów stałych, ale jednak brakowało u nabrzeży instalacji do odbioru nieczystości płynnych. Często ścieki były wpuszczane bezpośrednio z łodzi do jeziora. Teraz ma się zmienić. Ma być przede wszystkim ekologicznie i wygodnie.

Władze samorządowe województwa postanowiły pójść naprzeciw tym wyzwaniom. Modernizacja portów został wpisana na listę tzw. inwestycji kluczowych, co oznacza, że dotacje unijne mogą być przekazywane przede wszystkim łatwiej i szybciej. Z tej udogodnienia chętnie korzystają gminy, ponieważ nie muszą uczestniczyć w konkursach. Teraz wystarczy pozytywna ocena wniosku ze strony Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Do 2013 roku Wojewódzki Fundusz przeznaczy na budowę ekologicznych portów ponad 7 mln zł.

źródło: wfosigw.olsztyn.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj