Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Gminy nie rozliczają się za opłatę śmieciową. RIO chce to zmienić

Gminy nie rozliczają się za opłatę śmieciową. RIO chce to zmienić
jwo
12.07.2017, o godz. 12:41
czas czytania: około 2 minut
1

Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych zawnioskowała o to, aby gminy rozliczały się z wyników finansowych gospodarki odpadami w swoich rejonach. Ma to pomóc w uszczelnieniu systemu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Obecnie przepisy nie określają co gminy mogą lub czego nie mogą robić z pieniędzmi, które zgromadzą w ramach nadwyżki dochodów nad wydatkami za gospodarowanie odpadami. W teorii system powinien dążyć do samofinansowania, jednak praktyka pokazuje co innego – często zmieniają się wielkości przede wszystkim kosztów, ale też dochodów.

Z czego wynikają te zmiany? Jest to głównie efekt różnicy kosztów funkcjonowania systemu wynikający z rozstrzygnięć przetargów. Mają na to wpływ również zmiany wysokości opłat za odpady i to, czy mieszkańcy prawidłowo segregują śmieci i czy w ogóle płacą za ich wywóz.

Często zdarza się tak, że nadwyżka pieniędzy na gospodarkę odpadami w jednym roku służy dopłacaniu w roku kolejnym. Gminy nie mogą wykorzystywać tych środków na inne cele, np. budowę dróg. Mogą natomiast wykorzystać je na drukowanie np. ulotek, naklejek czy plakatów promujących akcje ekologiczne czy utwardzanie miejsc na pojemniki.

Dlatego, aby usprawnić system, RIO proponują wprowadzić oficjalne rozliczenia za gospodarkę odpadami. Dzięki temu samorządy mogłyby np. na bieżąco korygować opłatę śmieciową – tak, aby odpowiadała zapotrzebowaniu finansowemu w danym roku.

– Dotychczas takiego mechanizmu nie było. Ujawnienie takiego rozliczenia (w zależności od
wyniku – nadwyżka lub niedobór środków pochodzących z opłat nad wydatkami systemu) służyłoby radnym oraz społeczności lokalnej jako impuls do ewentualnej korekty wysokości obowiązujących w danej gminie stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi – argumentują przedstawiciele RIO.

Krajowa Rada RIO podaje również gdzie takie rozliczenie mogłoby się znajdować. Według niej najbardziej właściwym miejscem byłoby tworzone do 31 marca każdego roku sprawozdanie z wykonania budżetu gminy.

Sprawozdanie RIO za 2016 rok

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Marian Stolecki

Komentarz #6137 dodany 2017-07-13 14:11:39

Bardzo słuszne założenie, wnioskował o to w swojej interpelacji poselskiej Pan Poseł Piotr Uruski. Trzymam kciuki żeby ta decyzja zapadła w tempie ekspresowym.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024