Szczawnica, Reszel i Bieliny zwyciężyły w konkursie na najbardziej ekologiczną i prospołeczną gminę w Polsce i tym samym otrzymały tytuł „Gminy przyszłości 2010” oraz nagrody.

Konkurs został zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” pod patronatem Ministerstwa Gospodarki.

W konkursie zgłoszone zostały 73 projekty z 34 gmin z całej Polski. Jury oceniało projekty w dwóch kategoriach: Ekologia i Społeczeństwo. W kategorii Ekologia zwyciężyła Szczawnica (woj. małopolskie), a w kategorii Społeczeństwo, ex aequo zwyciężyły projekty zgłoszone przez gminę Bieliny (woj. świętokrzyskie) i Reszel (woj. warmińsko-mazurskie). Jury konkursu wyróżniło ponadto projekty zgłoszone przez gminy: Wisznice, Wierzchosławice, Jaworzno, Dzierzgoń, Słupsk, Sanok, Racibórz, Łapy, Rzeszów, Mściwojów, Grodzisk Mazowiecki i Przywidz. 10 najlepszych projektów zostanie opisanych i wydanych w formie raportu „Ranking dobrych praktyk”.

Ekologiczna Szczawnica
Szczawnica zwyciężyła w kategorii Ekologia zgłaszając projekt, w ramach którego gmina powołała niezależne Stowarzyszenie „EKO Szczawnica”, którego celem było zamontowanie około 2000 kolektorów słonecznych u mieszkańców indywidualnych. Inicjatywa objęła dostawę i montaż kompletnych instalacji solarnych dla gospodarstw domowych oraz obiektów zbiorowego zakwaterowania. Stowarzyszenie to skupia dziś przeszło 380 członków, którzy są aktywnie zaangażowani w realizację programu.

Prospołeczne Bieliny i Reszel
Bieliny nagrodzono za projekt „Centrum Tradycji i Tradycji Gór świętokrzyskich wraz z restauracją zabytków Świętego krzyża”, w ramach którego rewitalizacji poddanych zostało 6 zabytkowych obiektów zlokalizowanych na terenie gminy Bieliny i Nowa Słupia. Celem projektu było zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu oraz poprawa warunków życia lokalnej społeczności m.in. poprzez zwiększenie liczby miejsc pracy w gminie. „Projekt Bielin wyróżnia kompleksowe, długofalowe i przemyślane podejście. To doskonały przykład na to, w jaki sposób gmina może wykorzystać dostępne w danym regionie możliwości, by aktywizować lokalną społeczność i tym samym przyczynić się do poprawy jakości życia jej mieszkańców” – komentuje dr Andrzej Hałasiewicz, juror konkursu.

Reszel został wyróżniony za udział w „Międzynarodowym Stowarzyszeniu Miast Cittaslow”, którego celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia poprzez badania, eksperymentowanie i stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta. W ramach projektu gmina podejmuje liczne działania m.in. na rzecz ochrony środowiska, rozwoju infrastruktury miejskiej, promowania lokalnych produktów i turystyki. „Reszel udowadnia, że każda gmina, bez względu na swoją wielkość i budżet, może realizować ważne, także międzynarodowe projekty. Przede wszystkim liczy się motywacja do działania i zaangażowanie” – dodaje dr Hałasiewicz.

Skrócony opis wszystkich wyróżnionych w konkursie projektów znajduje się na stronie www.kibicujklimatowi.pl.


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj