Innowacyjne schronisko dla zwierząt w Berlinie
– Nasze schronisko jest jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Jego teren odpowiada wielkości 22 boisk piłkarskich, a gościmy tu 1800 zwierząt – mówi Evamarie König z berlińskiego azylu dla zwierząt. Znalazły w nim schronienie nie tylko psy i koty, ale również m.in. ptaki, gady, małpy oraz zwierzęta gospodarskie. W obiekcie panują wysokie standardy, nad których utrzymaniem czuwa niemieckie Towarzystwo Ochrony Zwierząt. – Warto podkreślić, że żadne zwierzę nie zmarło dotąd w berlińskim schronisku, wszystkie są w dobrej kondycji. Dbamy o to, by były zdrowe i przeżyły – dodaje E. König.
We wszystkich pawilonach dla psów i kotów zastosowano ogrzewanie podłogowe, dodatkowo w pomieszczeniu dla chorych zwierząt odbywa się filtrowanie powietrza z zarazków. W pawilonie dla egzotycznych zwierząt wdrożono system komputerowy, który czuwa nad klimatyzacją terrariów. Nowoczesne rozwiązania zastosowano także w chłodni, w której stworzono warunki do zapadania niektórych gatunków zwierząt w sen zimowy. W nowoczesnym azylu funkcjonują też kryjówki dla kotów oraz psów, dzięki którym zwierzęta czują się bardziej rozluźnione i bezpieczne. Nowością jest wykorzystanie tzw. bieżni wodnej w centrum rehabilitacji psów (zdjęcie), która umożliwia psychoterapię zwierząt i skutecznie redukuje stres.
To nie wszystkie innowacje zastosowane w berlińskim schronisku, które jest nie tylko tanie w utrzymaniu, lecz również przyjazne środowisku. Choć obiekt jest podłączony do sieci ciepłowniczej, to niemal całą energię potrzebną do funkcjonowania wytwarza samodzielnie. – W 2012 r. założyliśmy panele fotowoltaiczne, złożone z 988 modułów solarnych, których powierzchnia wynosi 1630 m2. To największa tego typu inwestycja OZE w Berlinie – twierdzi E. König. Schronisko jest zasilane głównie energią słoneczną i geotermalną, dzięki którym udaje się wyprodukować ok. 515 MWh w skali roku – to pokrywa średnio 90% zaopatrzenia obiektu w energię. – Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych osiągnęliśmy redukcję emisji dwutlenku węgla w wysokości 150 tys. kg rocznie – mówi Wolfgang Apel, prezes Towarzystwa Ochrony Zwierząt.
Nina Kinitz
Komentarze (0)