Nowoczesne schroniska dla zwierząt

Nowoczesne schroniska dla zwierząt
Nina Kinitz
15.01.2015, o godz. 9:20
czas czytania: około 19 minut
0

Podgrzewane budy dla psów, sportowy sprzęt do ćwiczeń oraz rekreacyjne stawy – te pionierskie rozwiązania już niedługo zaczną się kojarzyć z polskimi azylami dla zwierząt. Czy budowa innowacyjnych obiektów o niskich kosztach eksploatacji stanie się krokiem milowym w walce z bezdomnością psów i kotów?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Innowacyjne schronisko dla zwierząt w Berlinie

– Nasze schronisko jest jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Jego teren odpowiada wielkości 22 boisk piłkarskich, a gościmy tu 1800 zwierząt – mówi Evamarie König z berlińskiego azylu dla zwierząt. Znalazły w nim schronienie nie tylko psy i koty, ale również m.in. ptaki, gady, małpy oraz zwierzęta gospodarskie. W obiekcie panują wysokie standardy, nad których utrzymaniem czuwa niemieckie Towarzystwo Ochrony Zwierząt. – Warto podkreślić, że żadne zwierzę nie zmarło dotąd w berlińskim schronisku, wszystkie są w dobrej kondycji. Dbamy o to, by były zdrowe i przeżyły – dodaje E. König.

Bieżnia wodna
Schronisko w Berlinie – bieżnia wodna

We wszystkich pawilonach dla psów i kotów zastosowano ogrzewanie podłogowe, dodatkowo w pomieszczeniu dla chorych zwierząt odbywa się filtrowanie powietrza z zarazków. W pawilonie dla egzotycznych zwierząt wdrożono system komputerowy, który czuwa nad klimatyzacją terrariów. Nowoczesne rozwiązania zastosowano także w chłodni, w której stworzono warunki do zapadania niektórych gatunków zwierząt w sen zimowy. W nowoczesnym azylu funkcjonują też kryjówki dla kotów oraz psów, dzięki którym zwierzęta czują się bardziej rozluźnione i bezpieczne. Nowością jest wykorzystanie tzw. bieżni wodnej w centrum rehabilitacji psów (zdjęcie), która umożliwia psychoterapię zwierząt i skutecznie redukuje stres.

Schronisko w Berlinie
Schronisko w Berlinie

To nie wszystkie innowacje zastosowane w berlińskim schronisku, które jest nie tylko tanie w utrzymaniu, lecz również przyjazne środowisku. Choć obiekt jest podłączony do sieci ciepłowniczej, to niemal całą energię potrzebną do funkcjonowania wytwarza samodzielnie. – W 2012 r. założyliśmy panele fotowoltaiczne, złożone z 988 modułów solarnych, których powierzchnia wynosi 1630 m2. To największa tego typu inwestycja OZE w Berlinie – twierdzi E. König. Schronisko jest zasilane głównie energią słoneczną i geotermalną, dzięki którym udaje się wyprodukować ok. 515 MWh w skali roku – to pokrywa średnio 90% zaopatrzenia obiektu w energię. – Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych osiągnęliśmy redukcję emisji dwutlenku węgla w wysokości 150 tys. kg rocznie – mówi Wolfgang Apel, prezes Towarzystwa Ochrony Zwierząt.

Nina Kinitz

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024