Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Gminy z Warmii i Mazur dostaną środki na walkę z azbestem

Gminy z Warmii i Mazur dostaną środki na walkę z azbestem
06.05.2015, o godz. 11:59
czas czytania: około 3 minut
0

Blisko 5 tys. ton azbestu planują usunąć jeszcze w tym roku gminy z Warmii i Mazur. Będzie to możliwe m.in. dzięki dofinansowaniu, jakie na ten cel przeznaczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Z roku na rok zmniejsza się ilość materiałów zawierających azbest, które zalegają na dachach nieruchomości na Warmii i Mazurach. W minionym roku w działania z tym związane zaangażowało się 75 gmin, z terenu których usunięto prawie 3,4 tys. ton eternitu. Było to możliwe dzięki specjalnemu programowi dotacyjnemu, które uruchomił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie w porozumieniu z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wielbark zutylizuje najwięcej

W tym roku z takiej pomocy zdecydowało się skorzystać 90 gmin. Zgodnie z przyjętym regulaminem programu o dotacje mogły starać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, które przeprowadziły inwentaryzację wyrobów zawierających azbest na swoim terenie oraz posiadające opracowany i przyjęty uchwałą rady odpowiedni program. W ramach konkursu przewidziano dofinansowanie do 85% kosztów kwalifikowanych, jednak cena za jedną tonę usuniętych wyrobów azbestowych nie mogła być wyższa niż 680 zł. Spośród zgłoszonych wniosków najwięcej, bo aż 224 tony, azbestu usunie gmina Wielbark, która po raz pierwszy przystąpiła do programu.

– O tym, że jako gmina Wielbark przystępuje do programu informowaliśmy m.in. podczas spotkań sołeckich – powiedziała Barbara Pac, inspektor w Urzędzie Gminy w Wielbarku i dodała, że apel nie pozostał bez echa. Azbest zniknie bowiem z dachu 24 gospodarstw, w tym m.in. z Wielbarka, Wesołowa, Kucborka i Zabiel. – Na pewno jako gmina przystąpimy do programu „Azbest” także w przyszłym roku, ponieważ według szacunków na naszym terenie mamy ok. 1750 ton tego groźnego minerału – zapowiedziała B. Pac.

Tym razem także spółki

W tym roku o pozyskanie środków, oprócz samorządów, mogły starać się spółki prawa cywilnego i handlowego. Z tej okazji skorzystało kilka podmiotów z terenu Bartoszyc, Pisza, Barcian i Sępopola. – Cieszymy się, że nasza propozycja spotkała się z takim odzewem wśród naszych nowych beneficjentów – mówi Tadeusz Ratyński, I z-ca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Olsztynie. Jak powiedział, bez wątpienia jednak najwięcej azbestu usuną samorządy. I trzeba przyznać, że w perspektywie minionych lat ilość zutylizowanego azbestu jest naprawdę duża.

W tym roku swoje siły w pozyskiwaniu środków z funduszy połączyły gminy zrzeszone w Związku Międzygminnym „Gospodarka Komunalna”, w tym m.in. Ełk, Stare Juchy, Prostki, Kalinowo, Biała Piska, Gołdap, Dubeninki. W sumie z terenu tych gmin zostanie usuniętych ok. 600 ton eternitu. Pozwoli to gminom najprawdopodobniej wynegocjować korzystniejszą cenę utylizacji azbestu. Działania związane z bezpiecznym usunięciem groźnego minerału rozpoczną się najprawdopodobniej w czerwcu. Wszystko zależy od tego, kiedy poszczególne gminy ogłoszą stosowne przetargi.

źródło: WFOŚiGW w Olsztynie

[poll id=”11″]

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024