Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Godzina dla Ziemi w tym roku skupi się na rzekach

Godzina dla Ziemi w tym roku skupi się na rzekach
Judyta Więcławska
23.03.2020, o godz. 18:12
czas czytania: około 3 minut
0

"Nie tamujmy rzek, niech płyną" - pod takim hasłem odbędzie się tegoroczna akcja Godzina dla Ziemi, której start w najbliższą sobotę o godz. 20:30.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja społeczna, która co roku jednoczy miliony ludzi na całym świecie. W jej ramach zachęca się do wyłączenia na jedną godzinę świateł oraz urządzeń elektrycznych w miastach, domach i biurach. Akcja skłania do refleksji nad zmianami klimatu.

Pierwszy raz akcja odbyła się w 2007 r. w Sydney. Wzięło w niej wówczas udział 2,2 mln osób. Tylko w zeszłym roku, wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy 188 państw świata, a ponad 13 tys. instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych. W samej Polsce w akcji wzięło udział 98 miast.

W ciągu ostatnich lat na symboliczną godzinę wygaszano oświetlenia najbardziej charakterystycznych budynków na świecie, np. Koloseum, Opery w Sydney, Piramidy w Gizie, Wieży Eiffla we Francji, Stadionu Narodowego,Pałacu Kultury i Nauki oraz Zamku Królewskiego w Warszawie.

Tamy a problem suszy

W tym roku w Polsce akcja odbędzie się pod hasłem: “Nie tamujmy rzek, niech płyną”. Jak można przeczytać na stronie akcji|: “do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że tamy służą ludziom i przynoszą wiele korzyści – chronią przed powodziami, a powstające przy nich zbiorniki zaporowe gromadzą wodę, tym samym zapewniając nam ją w okresach suszy. Musimy jednak wszyscy dostrzec to, jak bardzo się myliliśmy, chcąc regulować i trzymać rzeki w ryzach.

Najwyższy czas powiedzieć to głośno: tamy nie są dobre ani dla ludzi ani dla środowiska! Nie stanowią zabezpieczenia przed powodziami, pogłębiają problem suszy, z którym w obliczu zmiany klimatu będziemy musieli się coraz częściej mierzyć. Zapory zaburzają funkcjonowanie ekosystemów rzecznych, przyczyniając się do zmniejszenia populacji wielu gatunków zwierząt (szczególnie ryb). Nie tamujmy rzek, niech płyną!”.

Miasta włączają się w akcję

Kampania “Nie tamujmy rzek, niech płyną!” w ramach Godziny dla Ziemi WWF ma przedstawić Polakom całą prawdę o tamach i pokazać, co można zrobić, aby uniknąć ich szkodliwego wpływu zarówno na ludzi, jak i środowisko.

W tegorocznej akcji zadeklarowało udział wiele miast. Wśród nich m.in.: Warszawa, Olsztyn, Szczecin, Rzeszów, Katowice, Poznań, Elbląg, Gdańsk, Bydgoszcz,
Chojnice, Gorzów Wielkopolski, Hajnówka, Głogów, Białystok, Zamość i Włocławek.

Wzorem lat ubiegłych, Włocławek włącza się do akcji a 28 marca 2020 roku punktualnie o godz. 20:30 zgaśnie iluminacja na tutejszym moście stalowym.

Akcję wspiera także Elbląg, tego dnia wyłączone zostaną iluminacje na następujących obiektach:

  • Katedra pw. św. Mikołaja
  • Brama Targowa, ul. Stary Rynek
  • Sąd Rejonowy przy Placu Konstytucji
  • Budynek Urzędu Miejskiego w Elblągu przy ul. Łączności
  • Wiadukt 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Z kolei w Gorzowie Wlkp. już po raz dziesiąty zgasną iluminacje charakterystycznych budowli, jak kościół pw. Chrystusa Króla przy ul. Woskowej, Filharmonia, Dominanta, Nova Park i Askana. Wyłączone zostaną też ekrany LED: w Galerii Askana oraz przy skrzyżowaniu ulic Chrobrego i Sikorskiego.

https://www.facebook.com/WWFpl/videos/819952555049472/?__xts__%5B0%5D=68.ARBLKNIkG7KuvcSv9jvME2X1kP8254tSjaBEk6xzOjkMzUdmN0iEha4-PkGJCL1xxHzHT5yG0IqavwScZ4WRGKh7l2XZejmkl4rjvkcCi7YAuPkuJtSJPLp-YFphcxfkAzYRzki_nENLek_LJI_dW3yiFDZDUwnNmyx5-E6GplxDleeraeJm1kARsBZhQ2CHXKW3MSZIO4dCDOo-yXS4rGwLp9NWvzFQXk2wDlCY9wjtf4xmawqGzjQQkCPtLfqz4JbzFfN1SHu0LhO7xS4PXww_aA104nBhlzvFBjlK8XZpfuKTAvOTGOx-xA17mahSes0o1Na3jL_H58H7pB_UWALesxyXgl-J&__tn__=-R

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024