Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Golińska: Odra najlepiej badaną rzeką Europy

Golińska: Odra najlepiej badaną rzeką Europy
MŁ/PAP
28.04.2023, o godz. 12:13
czas czytania: około 1 minuty
0

Nasze działania w sprawie Odry daleko wybiegają poza zakres obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych. To powoduje, że wody Odry obecnie są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie - powiedziała "Gazecie Polskiej Codziennie" wiceszefowa MKiŚ Małgorzata Golińska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Dziennik zapytał wiceminister klimatu i środowiska, czy sytuacja z Odrą powtórzy się w tym roku.

“Podjęliśmy wiele działań, które lepiej nas przygotowują do potencjalnego zakwitu złotych alg i wyrzutu toksyn do wody. Należy zaznaczyć, że ustaliliśmy przyczyny zeszłorocznej katastrofy ekologicznej. Wiemy jednoznacznie, że w tym przypadku sprawcą jest ichtiotoksyna produkowana przez glon Prymnesium parvum. Mamy wdrożony stały monitoring Odry, również ten działający przez całą dobę i całkowicie automatyczny” – zaznaczyła Golińska.

“Nasi badacze dobrze poznali, a nawet sami stworzyli mechanizm badania algi – nie tylko jeśli chodzi o badanie jakościowe, lecz i ilościowe w badaniu toksyn. Nasze działania w sprawie Odry daleko wybiegają poza zakres obowiązków wynikających z dyrektyw unijnych. To powoduje, że wody Odry obecnie są najlepiej przebadanymi śródlądowymi wodami płynącymi w Europie. Nasze doświadczenia z ostatnich miesięcy, intensywna praca kilkudziesięcioosobowego zespołu powołanego przez minister Annę Moskwę spowodowały, że staliśmy się pozytywnie odbieranym państwem wśród tych, które mają problem ze złotą algą” – powiedziała wiceminister.

Małgorzata Golińska zastrzegła, że dotychczas nie udało się nikomu znaleźć środka, który by zwalczał “złote algi”. “Nie ma też metody przeciwdziałania zakwitom” – dodała.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024