Według Światowej Organizacji Meteorologicznej po raz pierwszy w historii globalne temperatury – w ciągu najbliższych pięciu lat – najprawdopodobniej wzrosną o więcej niż 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Winny El Nino
Wygląda na to, że w tym roku wystąpi El Nino (zjawisko pogodowe i oceaniczne, polegające na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku). Wzrośnie też emisja CO2 – wedle danych Międzynarodowej Agencji Energii globalna emisja CO2 związana z energią wzrosła w zeszłym roku o 0,9% do rekordowego poziomu ponad 36,8 gigaton. Tymczasem dwie największe gospodarki świata nie wykazują oznak redukcji tej emisji.
– W zależności od tego, jak szybko rozwinie się nadchodzące El Nino i jak silne się stanie, do końca grudnia 2023 r., temperatury mogą z łatwością przewyższyć wszystkie inne lata, które widzieliśmy do tej pory – mówi meteorolog Scott Sutherland.
Walka z kryzysem klimatycznym
Jak Światowe Forum Ekonomiczne walczy z kryzysem klimatycznym? Przyspieszają działania w zakresie zmiany klimatu i zrównoważenia środowiskowego, systemów żywnościowych oraz GOZ-u i łańcuchów wartości. Przykładowo Global Plastic Action Partnership Forum łączy rząd, biznes i społeczeństwo obywatelskie w celu kształtowania bardziej zrównoważonego świata poprzez eliminację zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi. Globalne firmy współpracują również w ramach inicjatywy Forum 1t.org, aby wesprzeć inicjatywę posadzenia 1 biliona drzew do 2030 r. Ponad 30 firm zobowiązało się już do zachowania, odnowienia i uprawy ponad 3,6 mld drzew w ponad 60 krajach.
Źródło: europeansting.com
Komentarze (0)