Gorlice. Przechowywali setki ton nielegalnych chemikaliów, zapłacą 500 tys. zł kary

Gorlice. Przechowywali setki ton nielegalnych chemikaliów, zapłacą 500 tys. zł kary
jwo
29.06.2020, o godz. 14:43
czas czytania: około 2 minut
0

Osiem osób zostało oskarżonych przez prokuraturę w związku z nielegalnym magazynowaniem odpadów w miejscowości Gorlice (woj. małopolskie) na terenie byłej rafinerii Glimar. Oskarżeni zarobili na procederze niemal 3 mln zł. Teraz będą musieli zapłacić 500 tys. zł kary i grozi im do 12 lat więzienia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Na początku czerwca bieżącego roku do Sądu Okręgowego w Nowym Sączu skierowano akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom w związku z działalnością w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. nielegalnym składowaniem odpadów oraz substancji niebezpiecznych na terenie nieruchomości byłej rafinerii nafty w Gorlicach.

500 tys. zł kary za nielegalne magazynowanie niebezpiecznych odpadów

O sprawie pisaliśmy jeszcze w 2017 r. Sygnały o nielegalnym procederze dotarły do urzędników od mieszkańców. To oni jako pierwsi zauważyli beczki z chemikaliami i powiadomili o tym burmistrza Gorlic.

Po ujawnieniu nielegalnego gromadzenia odpadów na terenie byłej rafinerii Glimar, w tym odpadów niebezpiecznych, wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska przeprowadzili kontrolę. WIOŚ nałożył na spółkę odpowiedzialną za nielegalne magazynowanie odpadów administracyjną karę pieniężna w wysokości niema pół miliona złotych oraz wydał decyzję wstrzymującą jej działalność.

W związku z podejrzeniem możliwości popełnienia przez przedstawicieli spółki przestępstwa z art. 160 kodeksu karnego została powiadomiona Prokuratura Rejonowa w Gorlicach, która w czerwcu skierowała akt oskarżenia wobec ośmiu osób z zarzutem działalności w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się m.in. nielegalnym składowaniem odpadów oraz substancji niebezpiecznych.

Jak działali przestępcy?

Z ustaleń prokuratury wynika, że członkowie grupy sukcesywnie przyjmowali od ustalonych podmiotów gospodarczych odpady i substancje chemiczne pozorując ich przekazywanie podmiotom pełniącym jedynie funkcję tzw. słupów.

Ponadto transportowali oni odpady i substancje chemiczne niezgodnie z ich przeznaczaniem wynikającym z dokumentów przewozowych. Następnie składowali je na terenie byłej rafinerii nafty w Gorlicach. Pomimo świadomości zagrożeń dla zdrowia ludzkiego zdrowia i środowiska, oskarżeni kontynuowali przestępczą działalność, osiągając korzyści majątkowe o łącznej kwocie ok. 2,8 mln zł. Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat.

Jak podkreślali w poniedziałek w trakcie konferencji prasowej minister Jacek Ozdoba oraz przedstawiciele służb, rozbicie grupy przestępczej było możliwe dzięki współpracy na linii prokuratura – Inspekcja Ochrony Środowiska.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024