Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Gorzów Wielkopolski czy Gorzów? Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy miasta

Gorzów Wielkopolski czy Gorzów? Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy miasta
04.06.2024, o godz. 13:17
czas czytania: około 2 minut
0

Rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. zmiany nazwy Gorzowa Wielkopolskiego na Gorzów. Potrwają one do 2 sierpnia br. Urząd Miasta Gorzowa Wlkp. poinformował, że ich celem jest zebranie opinii oraz uzyskanie stanowiska mieszkańców w tej sprawie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Podczas rozpoczętych 3 czerwca br. konsultacji zaplanowano kilka spotkań informacyjnych. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w ankiecie i składać opinie na specjalnych formularzach.

Szersze spojrzenie

Urzędnicy dodali, że chcą zaprezentować mieszkańcom szersze spojrzenie na temat nazwy miasta w ujęciu historycznym, językoznawczym, socjologicznym czy geograficznym. W tym celu powstał zespół ekspertów, który odpowiada za merytoryczne treści w tym zakresie.W skład zespołu weszli przedstawiciele Akademii im. Jakuba z Paradyża: prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, prof. Przemysław Słowiński, prof. Arkadiusz Wołoszyn oraz dr Łukasz Budzyński.

Opinie, ankiety, spotkania z mieszkańcami

Zgodnie z przyjętym harmonogramem od 3 czerwca do 2 sierpnia br. urząd będzie zbierał uwagi i opinie mieszkańców na przygotowanych do tego formularzach, a od 19 lipca do 2 sierpnia zostanie przeprowadzona ankieta ws. zmiany nazwy miasta. Na 11, 20 i 25 czerwca br. zostały zaplanowane otwarte spotkania z mieszkańcami.

Przywrócić dawną nazwę

O zmianę nazwy miasta zabiega Komitet Obywatelski, który w końcu października 2023 r. złożył do prezydenta miasta wniosek w tej sprawie. W listopadzie ub. roku prezydent Jacek Wójcicki podjął decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych.

Członkowie Komitetu chcą zmiany nazwy miasta, a właściwie powrotu do tej, która była używana przez kilka miesięcy po wojnie, a także funkcjonowała na polskich mapach w czasach, gdy miasto było niemieckim Landsbergiem. Dodają, że Gorzów nigdy nie leżał w Wielkopolsce.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024