Wolnostojące, nie więcej niż dwukondygnacyjne domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy powyżej 70 m kw. będzie można wznosić bez pozwolenia na budowę - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Sejm przyjął w czwartek przepisy w tej sprawie.
Planując rozwój miast i wsi, należy brać pod uwagę klasycznie rozumiane obszary – infrastrukturę, urbanistykę czy też rozwój społeczny i gospodarczy. Dziś jednak to za mało, gdyż coraz większą rolę odgrywa rozwój technologiczny tych terenów.
Plac zabaw przy ul. Meteorytowej w Suchym Lesie, który powstał na wysypisku śmieci, to pierwsze takie miejsce w Polsce. Urządzenia zbudowane są z części z recyklingu przez Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Ponadto plac zabaw oferuje lekcje ekologiczne. Kreatywne wykorzystanie tej przestrzeni przyciąga pociechy z całej Wielkopolski.
Współczesność stawia przed projektantami obiektów i miejskich stref zurbanizowanych szereg oczekiwań i wymogów. Do ważniejszych z pewnością zaliczyć należy kryterium samowystarczalności. I z tym właśnie problemem ujętym w pytanie o to: „Jak w 2075 roku będzie wyglądać samowystarczalne osiedle?”, zmierzyli się uczestnicy międzynarodowego konkursu Intuiture2075. A wśród nich współautorzy najlepszego konkursowego projektu - studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski.
Rząd przyjął nowelizację rozporządzenia ws. przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Nowe przepisy zmniejszą obciążenia i usprawnią proces inwestycyjny dotyczący systemów fotowoltaicznych. Łatwiej będzie także budować garaże czy małe parkingi.