Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Sukces polskiego samowystarczalnego osiedla

Sukces polskiego samowystarczalnego osiedla
R.G.
11.08.2023, o godz. 13:26
czas czytania: około 3 minut
0

Współczesność stawia przed projektantami obiektów i miejskich stref zurbanizowanych szereg oczekiwań i wymogów. Do ważniejszych z pewnością zaliczyć należy kryterium samowystarczalności. I z tym właśnie problemem ujętym w pytanie o to: „Jak w 2075 roku będzie wyglądać samowystarczalne osiedle?”, zmierzyli się uczestnicy międzynarodowego konkursu Intuiture2075. A wśród nich współautorzy najlepszego konkursowego projektu - studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Konkurs zorganizowała platforma 361bit, a uczestniczyli w nim studenci z ponad 30 uniwersytetów z jedenastu krajów.

Samowystarczalne osiedle na 150 mieszkań

Głównym konkursowym zadaniem było zaprojektowanie samowystarczalnego osiedla na 150 jednostek mieszkaniowych, które mogłoby istnieć w 2075 r. Uczestnicy konkursu musieli także przewidzieć stopniową ewolucję projektowanego osiedla, dostosowując je do nieustannie zmieniających się potrzeb użytkowników. Ważnym elementem było też promowanie sąsiedzkiej integracji i rozwoju technologii.

Kurs Architecture Design

W ramach polskiego projektu zgłoszonego do międzynarodowego konkursu przez Politechnikę Wrocławską, zadania tego podjęli się studenci: Maja Stankowska, Klaudia Ryś i Mateusz Baranowski z Wydziału Architektury, którzy swoją koncepcję przygotowali pod opieką dr inż. arch. Anny Miśniakiewicz.

Projekt powstał w ramach kursu „Architecture Design – Environmentally Friendly Dwelling Architecture” na studiach magisterskich.

– W naszej wizji skupiliśmy się na zaprezentowaniu przyszłościowego podejścia do zrównoważonej architektury – wyjaśnia Maja Stankowska. – Nasza koncepcja nawiązuje do  hasła „powrót do korzeni” z wykorzystaniem tradycyjnych i lokalnych rozwiązań w kreowaniu osiedla. Naszym celem jako adeptów projektowania było też kreowanie różnorodnych, elastycznych, dostępnych oraz przystępnych cenowo przestrzeni. Podjęliśmy się również próby zdefiniowania charakterystyki potencjalnego mieszkańca osiedla, a także określenia jego najważniejszych potrzeb takich jak: poczucie bezpieczeństwa i prywatności, poziomu edukacji i integracji międzysąsiedzkiej z naciskiem na tak zwany „well being” oraz zdrowie psychiczne – podkreśla studentka i współautorka projektu.

Rewitalizacja, usługi i niskoemisyjność 

Ważną i inspirującą składową koncepcji samowystarczalnego osiedla przygotowanego przez polskich studentów jest projekt rewitalizacji konkretnego historycznego obiektu – stodoły, która znajduje się na działce na obszarze wrocławskiej dzielnicy Rędzin.

Integralną częścią koncepcji było też projektowanie usług, miejsc pracy i rekreacji. Przy czym podstawową zasadą było to, że wszystkie przestrzenne konstrukcje miałyby zostać wykonane przy wykorzystaniu niskoemisyjnych materiałów budowlanych. Dodajmy też, że wrocławski konkursowy projekt wzbogacono o obliczenia dotyczące prognozowanych emisji dwutlenku węgla.

– Największym wyzwaniem z którym musieliśmy się mierzyć, było godzenie wielu na pozór sprzecznych idei – podkreśla Mateusz Baranowski. – Zależało nam na połączeniu tradycji z nowoczesnością. Ważne było też tworzenie poczucia przynależności do danej grupy społecznej z jednoczesnym zapewnieniem prywatności, a także wykorzystania rozwiązań ekologicznych, jednak bez obniżania zakładanego poziomu komfortu i funkcjonalności.

Mieszkalnictwo wspólnotowe i interakcje

Intencją autorów projektu było też zapewnienie szerokiej gamy stref interakcji społecznej, przy zachowaniu różnorodności i indywidualności przestrzeni prywatnych i półprywatnych. Projekt promował mieszkalnictwo wspólnotowe czyli tzw. co-housing. Przy czym w tym przypadku chodziło o przełamanie stereotypowych, negatywnych opinii w tym zakresie.

W ostatecznej wersji projektu założono podział osiedla na trzy strefy zawierające: jednostki mieszkalne uzupełnione o pokoje hostelowe (coliving), domy szeregowe (cohousing), a także wolnostojące domy jednorodzinne.

Dodatkowo, na obszarze przyszłego osiedla zlokalizowano trzy centra usługowe o różnej funkcji: komercyjnej, edukacyjnej i rolno-hodowlanej, w których znajdują się m.in. strefy co-workingowe, dom kultury, sady, farmy wertykalne i uprawy permakulturowe.

Pokonali groźnych rywali

Międzynarodowe jury przyznało trzy główne nagrody oraz dwanaście wyróżnień. Za zdobycie I miejsca zespół z Politechniki Wrocławskiej otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 1 000 euro. Drugą nagrodę przyznano zespołowi z Korei Południowej, a trzecią drużynie z Chin.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024