Budżety obywatelskie i partycypacyjne to już stały element finansów polskich miast. Biorąc jednak pod uwagę częstotliwość błędów formalnych we wnioskach, wydumane koszty realizacji czy często wątpliwą wartość dla społeczności, trzeba jednak zadać pytanie: czy ich forma jest na pewno odpowiednia?
Maria Grzegorzewska, rotmistrz Witold Pilecki, Julian Urysn Niemcewicz i kryptolodzy pracujący nad złamaniem kodu Enigmy. Podobizny tych osób ozdobiły szyby wind przy stacjach metra Imielin i Stokłosy.
Sejm przyjął ustawę o pomocy państwa w pierwszych latach najmu mieszkania. Posłowie zdecydowali, że dopłaty do czynszu najmu będą przyznawane na 15 lat i skorzystają z niech nie tylko pierwsi najemcy lokalu.
Projekt ustawy dotyczącej programu „Mieszkanie na start” został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i teraz trafi pod obrady rządu. Zakłada on dopłaty do czynszów w pierwszych latach najmu mieszkania. Będą z niego korzystać osoby, które mają zbyt wysokie zarobki na mieszkania komunalne, ale których nie stać na kredyt hipoteczny. O tym, kto będzie mieć pierwszeństwo przy staraniach o dopłaty, będą decydować gminy. Program ma zacząć obowiązywać od początku przyszłego roku.
W okresie czterech miesięcy 2018 r. oddano do użytkowania ponad 58 tys. mieszkań, tj. o 12,2 proc. więcej niż przed rokiem – podał Główny Urząd Statystyczny.