Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Green Genius rozpoczyna budowę pierwszej biogazowni w Lubelskiem

Green Genius rozpoczyna budowę pierwszej biogazowni w Lubelskiem
dom
13.05.2021, o godz. 15:01
czas czytania: około 3 minut
0

Green Genius rozpoczyna właśnie budowę pierwszej biogazowni w Polsce. Instalacja o mocy 999 kW powstanie w Turowcu i wykorzystywać będzie głównie surowce rolnicze, w które zaopatrywać ją będą lokalne gospodarstwa. Z obiektem współpracować będą także okoliczne przedsiębiorstwa przemysłowe.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Nowy projekt Green Genius powstanie w Turowcu, na terenie gminy Wojsławice w woj. lubelskim. Decyzja o wkroczeniu w nowy sektor energetyczny jest efektem dostrzegania przez firmę biogazowego potencjału Polski, który według szacunków może sięgać nawet powyżej 3800 MW. Jak oceniają eksperci tej firmy, docelowo energia z biogazu może stanowić nawet 18 proc. obecnej energii elektrycznej w kraju. Biogazownia w Turowcu zaprojektowana została na moc 999 kW, a jej produktywność wyniesie blisko 8200 MWh w skali roku. W perspektywie 15 lat pozwoli to zaoszczędzić 87 tys. ton emisji CO2.

Wybór miejsca na budowę instalacji biogazowej jest wynikiem korzyści, jakie potencjalnym inwestorom oferuje region.

– Turowiec został wybrany ze względu na doskonałą lokalizację i chęć współpracy mieszkańców, władz oraz okolicznych przedsiębiorców – zaznacza Beata Snarska, dyrektor generalna Green Genius w Polsce. – Jest to obszar charakteryzujący się wysoko rozwiniętą działalnością rolniczą i przemysłową, a co za tym idzie, będzie zapewniał znakomite zaopatrzenie obiektu w surowce. Oferuje też liczne możliwości późniejszego zagospodarowania produktów ubocznych procesu. Oprócz tego niezwykle ważny dla nas jest fakt, że otrzymaliśmy zielone światło ze strony lokalnych społeczności, co ostatecznie utwierdziło nas w przekonaniu, że warto zainwestować w instalację na terenie Turowca.

Biogazownia w Turowcu nastawiona będzie na głównie współpracę z lokalnymi gospodarstwami rolnymi, a także okolicznymi obiektami przemysłowymi, takimi jak np. gorzelnie, cukrownie i inne.

– W okolicach Turowca zlokalizowane są liczne gospodarstwa rolne. Dzięki biogazowni to, co dla jednych jest odpadem, dla innych stanie się wartościowym surowcem. To dobry krok w kierunku zrównoważonej gospodarki i większej niezależności energetycznej w naszym regionie. Niewątpliwie zrealizowane przedsięwzięcie będzie korzystne dla gminy Wojsławice i jej mieszkańców – komentuje Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice.

Fermentacji poddawane będą lokalne surowce rolnicze i przemysłowe, w tym m.in. wysłodki buraczane, wywar pogorzelniany, resztki warzyw i owoców pochodzące z produkcji soków oraz inne, uboczne produkty rolne. Co istotne, produkcja oparta na takich surowcach odznacza się zdecydowanie mniejszymi uciążliwościami zapachowymi.

Instalacja będzie wyposażona w najbardziej zaawansowane, ekologiczne rozwiązania technologiczne. W projekcie uwzględniono m.in. zamkniętą linię przygotowania granulatu organicznego, z której część ciepła będzie wykorzystywana do odzysku. Na terenie biogazowni obok komory fermentacyjnej zlokalizowane będą zbiorniki na powstały biogaz oraz stacja uzdatniania gazu. Większość procesów odbywać się będzie w zamkniętym, szczelnym cyklu – zarówno na etapie przechowywania surowców, przygotowania produkcji jak i magazynowania produktów końcowych układu.

Green Genius planuje ścisłą współpracę z lokalnymi rolnikami i przedsiębiorcami także na etapie zagospodarowania pofermentu. Powstała w procesie frakcja płynna oraz suszony granulat organiczny mają zostać przeznaczone do nawożenia pól.

Planowane zakończenie budowy obiektu przewidziano na 1 marca przyszłego roku.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024