Greenpeace krytykuje politykę klimatyczną Trumpa

Greenpeace krytykuje politykę klimatyczną Trumpa
ml
06.07.2017, o godz. 10:56
czas czytania: około 2 minut
0

Donald Trump, prezydent Stanów Zjednoczonych, w środę wieczorem przyleciał do Polski. Greenpeace przywitał go słowami: "No Trump, Yes Paris".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Napis został wyświetlony na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W ten sposób aktywiści z Greenpeace protestowali przeciwko antyklimatycznej polityce prezydenta Stanów Zjednoczonych i zapowiedzi wycofania USA z tzw. porozumienia paryskiego.

Pod porozumieniem podpisało się prawie 200 państw i żadne nie planuje się wycofać, tak jak zrobiła to Ameryka. Zarówno Unia Europejska, jak i Chiny, Indie czy Kanada stoją twardo na stanowisku, że działania na rzecz ochrony klimatu muszą być realizowane, niezależnie od nieodpowiedzialnych decyzji prezydenta USA.

– Wiele stanów, w tym m.in. Kalifornia, która samodzielnie jest jedną z największych gospodarek świata, deklaruje, że wbrew polityce Trumpa realizować będzie założenia porozumienia paryskiego  – powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

Po wizycie w Warszawie Donald Trump uda się do Hamburga na Szczyt G20, na którym walka ze zmianą klimatu oraz rozbieżność w tej kwestii między USA a innymi największymi gospodarkami świata będzie ważnym tematem rozmów.

– Trump jedzie na szczyt G20 jako polityk, który sam się odizolował, wychodząc z porozumienia paryskiego. Trudno przypuszczać, że w czasie wizyty w Warszawie mógłby znaleźć w tej kwestii wspólny język z państwami Europy Środkowo-Wschodniej, skoro wszystkie one przyjęły porozumienie paryskie i zdają sobie sprawę, że jego realizacja leży w ich interesie, a także w interesie całej Unii Europejskiej – dodał Paweł Szypulski.

Z ostatnich badań Kantar Public wynika, że aż 70 proc. Polaków uważa, iż Stany Zjednoczone powinny pozostać w porozumieniu paryskim. Ponadto aż 79 proc. respondentów z Polski oczekuje też większego zaangażowania kraju w działania na rzecz zapobiegania negatywnym skutkom zmian klimatu. Tyle samo (79 proc.) jest zdania, że zwiększenie produkcji energii z krajowych surowców i źródeł odnawialnych będzie najlepszym sposobem na zapewnienie Polsce niezależności i bezpieczeństwa energetycznego.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024